5 narzędzi DIY do blendowania ołówka

Dawno, dawno temu człowiek z nieskrywaną zazdrością oglądał rysunki innych, wtedy bardziej doświadczonych osób. Internetu wtedy nie było, a nauka w szkole plastyki zależała od nauczyciela.

Człowiek taki nieopierzony podlotek, nie miał kto nim pokierować, że warto zainwestować w książki. Inwestowanie w rozwijanie plastycznych umiejętności dziecka było uważane za stratę pieniędzy. I wiecie co? Wcale nie ma się co dziwić. Były to czasy, kiedy na sztuce zarabiali za życia ewentualnie malarze z idealną kreską. Cała reszta nie doczekała się wcale dochodów ze sztuki a docenienie to dopiero po śmierci.

Właśnie, idealna kreska. W szkole impresjonizm nie był doceniany i wysoko oceniany, co bardzo zniechęca nawet do nauki tego „ideału”. W latach szczenięcych ołówki były głównie twardości HB i nikt nawet o ich rozcieraniu się nie zająknął. Dzisiaj patrzę na tamte lata z uśmiechem i zrozumieniem postawy. Dopiero dość niedawno okazało się, że ze sztuki można żyć.

Blendowanie ołówka

Do rozcierania użyłam ołówka o najpopularniejszej twardości – HB – oraz miękkiego – B5.

  • Chusteczka higieniczna

Chusteczka musi być gładka, ale to chyba dość oczywiste. Zawijamy ją na palce i zaczynamy kolistymi ruchami rozcierać ołówek. Nie stosujemy mocnego nacisku. Dobrze wybrać palec, który jest polecany do wklepywania kremu pod oczy. Traktowanie grafitu jak delikatnej skóry.

Metoda z chusteczką dobrze sprawdza się przy dużych obszarach, gdzie niepotrzebna jest precyzja.

blendowanie ołówka

  • Patyczek kosmetyczny

Ołówek rozcieramy małymi, kolistymi ruchami. Patyczek sprawdza się przy małych powierzchniach, w szczególności tam, gdzie potrzeba precyzyji.

blendowanie ołówka

  • Papier

Papier można zawinąć na palec lub poskładać, aby przypominał ołówek. Metoda daje kiepski efekt. Poza tym trzeba włożyć więcej siły w nacisk. O wiele lepiej sprawdza się wiszer, czyli sztyft do cieniowania.

blendowanie ołówka

  • Bawełniana tkanina

Podobnie jak z chusteczką, coś roztarłam przez przypadek. Bawełna, jak patyczki, daje fajny efekt, ale nie wiem, czy warto marnować ubranie do rozcierania ołówka.

  • Palec

Najlepsze rozwiązanie, które zawsze mamy „pod ręką”. Efekt jest fajny, ale raczej na własny użytek i przy możliwości częstego mycia palców. Na rękach mamy trochę brudu, tłuszczu itp. rzeczy, które mogą zniszczyć całą pracę.

blendowanie ołówka

Żeby osiągnąć „profesjonalne” efekty nie trzeba inwestować dużych ilości pieniędzy, wystarczy rozejrzeć się dookoła siebie.

Kiedyś człowiekowi brakowało takiej wiedzy i nie koniecznie uważał ołówek za przyjaciela. Pamiętam, że kiedyś przy rysunkach kreska powinna być jedna. Nie było mile widziane rysować krótkich linii. Trochę było tak, że albo rysujesz super od razu (masz talent), albo daj sobie spokój. Nauka nie była w cenie, ale takie były tamte czasy. Obecnie nie wiem, jak jest.

Jak wygląda Wasza relacja z ołówkiem? Lubicie, choć próbować rysować, czy wolicie zostawić to „profesjonalistą”.

Navigate