Canva – bo nawet ja lubię najprostsze rozwiązania

Czy skoro zajmuję się grafiką, robię wszystko sama od podstaw? Niekoniecznie. Nie zawsze. Bardzo lubię korzystać z aplikacji Canva.

Canva jest aplikacją on-line, do której używania potrzeba tylko przeglądarki internetowej. Miły fakt, że nie trzeba nic instalować. Możemy stworzyć tutaj nie tylko proste grafiki, plakaty, nagłówki na portale społecznościowe. Można zrobić nawet zaproszenia. Canva pozwala wyczarować bardzo ładne rzeczy, bez znajomości jakiego kol wiek programu graficznego.

DLACZEGO CANVA

  • Nie musimy nic instalować.
  • Interfejs jest bardzo intuicyjny.
  • Nawet bez inwestowania w dodatkowe opcje można zrobić piękne projekty.
  • Aby stworzyć projekt wystarczy przeciągnąć wybrane elementy.
  • Nie musimy martwić się o odpowiednie wielkości tworzonych projektów.

Wszystkie twoje projekty

Dzięki temu, że aplikacja zapisuje wszystko w chmurze, nie musimy zajmować sobie miejsca na komputerze. Dopóty dopóki mamy konto na stronie, nie ma obawy, że jakiś projekt usuniemy.

Kiedy chcemy stworzyć nowy projekt mamy u góry ekranu propozycje tych najpopularniejszych. Po wciśnięciu prostokąta z plusem naszym oczom ukazuje się cały wachlarz dostępnych szablonów.

Wyszukiwanie ułatwia podział na kategorie. Sama zaglądam tutaj najszczęśniejszej – po rozmiary grafik. Nie zawsze chce mi się szukać ich po internecie czy mierzyć to, co mam „pod ręką”. Canva daje mi świetne podpowiedzi.

canva

Udostępnione tobie i Utwórz zespół

Kiedyś zdarzyło mi się z tego korzystać. Mieliśmy taki mały zakład ze znajomym, kto w danej kategorii zrobi najfajniejszą grafikę. Dzięki udostępnieniu nie trzeba było tego nigdzie nagrywać, przenosić i zgrywać, aby porównać. Kiedy zakład dobiegł końca zebraliśmy się razem i wszystko było od razu dostępne.

canva

 

Twoja marka

Bezpłatna wersja pozwala na określenie 3 kolorów dla marki. Z perspektywy czasu i pracy przy wielu projektach (nie tylko związanych z identyfikacją wizualną) uważam, że na początek to dużo.

W płatnej wersji możemy stworzyć typową identyfikację wizualną. Możemy dołączyć dodatkowe elementy definiujące markę – np. różne wersje logo czy fonty.

canva

CZAS NA TWORZENIE

Po kliknięciu przycisku Utwórz projekt naszym oczom ukaże się lista dostępnych szablonów. Dzięki opisom łatwiej wybrać ten, który potrzebujemy. Dodatkowo po najechaniu na każdy myszką zobaczymy jego rozmiar. Możemy się jednak nie zgadzać i określić sami rozmiar – przycisk znajduje się w prawym górnym roku.

Po wybraniu projektu na przykład (wpis na Facebook) zostaniemy przeniesieni do nowej karty, w której to już tworzymy naszą grafikę.

Możemy korzystać z gotowych, darmowych elementów. Możemy oczywiście zobaczyć, jak będą komponowały się płatne elementy i je zakupić. Możemy też załadować elementy z naszego dysku i na ich podstawie tworzyć grafikę.

Czego nie stworzymy w aplikacji Canva? Logo! Czytałam już propozycje, że na początek można w nim je zrobić, ale… Canva to grafika rastrowa, więc logo można będzie tylko zmniejszać bez utraty na jakości.

Navigate