5 rzeczy, których nauczyłamo mnie blogowanie

Moje nowe miejsce jest młode, ale to nie znaczy, że dopiero od tego momentu zaczęłam blogować. Przez te wszystkie lata sporo nauczyłam się o świecie internetu i zamieszkujących w nim ludziach.

[1]  Ludzie szybko się nudą

Chociaż szybko to bardzo delikatnie powiedziane. Mam wrażenie, że czasami dzieje się to w tempie ekspresowym. Mimo określonej tematyki zmiany są potrzebne i nie tylko dla czytelnika, ale dla osób piszących. Stojąc po stronie czytelnika, zauważam, jak szybko się nudzę. Nowe cykle czy kategorie? Taki zabieg potrafi skutecznie przyciągnąć.

W nowym miejscu, zanim znalazłam swoją drogę, próbowałam z różnymi cyklami. Był pomysł zająć a raczej bardziej dokumentowanie codzienności z dodawaniem przydatnych kart czy naklejek. Potem chwila na „tu i teraz”. Pierwszy raz był ciekawy, potem zrobiło się tego aż za dużo w koło i się znudziło. Powinnam zdać sobie z tego sprawę, nie pchać się jeszcze raz tą samą drogą. Cykl ze świątecznymi ozdobami też do udanych nie należał. Udało mi się Was skutecznie zanudzić. W końcu zdałam sobie sprawę, że ludzie wciąż oczekują czegoś nowego. Nowe fryzury, kosmetyki, stylizacje, ciuchy… Teraz rozumiem, że najważniejsze to iść własną drogą, zgodną ze swoim sumieniem.

[2]  Blogowanie to więcej niż pisanie

Pamiętam „poważniejsze” czasy pisania o włosach. Ważne było jako takie pisanie tekstu i robienie zdjęć kosmetyków oraz czasami włosów.  Reszta była myśleniem, jaki kupić kosmetyk – w ramach rozwoju bloga. Rozbiłam się jak Titanic o górę lodową, kiedy zaczęłam zmieniać tematykę, a w szczególności poszłam na swoje śmieci – hosting. Tego, co się kryje dalej za wpisem nie widać.

Pisanie bloga to praca na pełen etat. Bycie redaktorem i fotografem to za mało. Trzeba stać się producentem specem od kreatywności i SEO. Z czasem negocjatorem, może i montażystą. Nie omija zadanie bycia marketingowcem i tym podobnymi, wisienka na torcie – ambasadorem marki. Trzeba zająć się korektą lub mieć kogoś, kto nas w tym wyręczy. Przydaje się znajomość grafiki. Można mieć od tego ludzi, ale… Traktując blog jak etat, da się to wszystko ogarnąć. Z doskoku? Widać kto pisze jako hobby i jak długo blog żyje.

[3]  Nie ma przyjaźni

Jak w każdej branży w końcu zwycięża zazdrość, zawiść i rywalizacja. Życie pokazuje, że da się to przeskoczyć. W końcu blogosfera to tylko kolejne z wielu pole do rywalizacji między ludźmi. W warstwie piszących na dorobku bardzo widać zawiązane grupy. Inni? Niech giną, choćby nie wiem co, nie zostaną przyjęci.

Udało mi się już naciąć, mimo że jeszcze nie jestem na topie. Prywatnie słyszę coś, a potem widzę inne zachowanie na blogach. Nie lubię tego zakłamania „na dorobku”, dlatego nie staram się już na siłę należeć do żadnej grupy. Z tego trzeba wyciągnąć wnioski. Oczywiście i przez blog można poznać bardzo wartościowych ludzi. Nigdy nie wrzucam wszystkich do jednego worka tylko dlatego, że mamy wspólny cel w rozwoju.

[4]  Zdjęcia są bardzo ważne

W czasach pisania o włosach nie przywiązywałam aż takiej wagi do zdjęć. Owszem, miały wyglądać ładnie, ale… Coś nie do końca wyszło? Kto to zauważy? Rozpierała mnie duma, że każdy wpis jest opatrzony zdjęciem. Domowej roboty kosmetyki były tak samo niefotogeniczne, jak jedzenie. Wtedy obserwowałam nie lepsze zdjęcia od moich na blogach, nawet nie pomyślała o tym, aby się rozwijać w tej dziedzinie.

[5]  Dni zwątpienia

Te dni nie przychodzą do mnie w jakichś określonych porach, jeszcze. Bardziej związane są z obserwowaniem reakcji na podjętą tematykę. Największy, jak do tej pory, kryzys odnotowałam w grudniu 2016 roku. Co jakiś czas czułam, że muszę coś zmienić, ale nie wiedziałam co. Stanie w miejscu nie pozwoli rozwiną bloga.

Gdyby nie te dni zwątpienia, pewnie już dawno rzuciłabym pisanie bloga. Zaczynam doceniać momenty, kiedy snuje się po pokoju jak cień, rozmyślając co dalej począć z blogiem. To jest moment, kiedy rozmawiam sama ze sobą. To jest moment, kiedy siadam i macham na wszystko ręką.

Kiedy wychodzę z pokoju, zaczynam przeglądać internet w poszukiwaniu inspiracji. Siadam przed telewizorem z jakimiś serialem czy filmem i rozładowuję baterię w telefonie. Potem spisuję pomysły i zaczynam rozmowy, nie  tylko sama ze sobą. Rodzi się pomysł i plan jego realizacji. W podobnych bólach narodził się cykl z fryzurami.

Jako że blog stał się moją pracą, o nim napisałam. A jakie są Wasze zajęcia? Czego one Was nauczyły, a nie zdawaliście sobie z tego sprawy przed rozpoczęciem?

Navigate