Jak dbać o oczy

Oczy oraz ich okolice najszybciej reagują na niekorzystne warunki i brak odpowiedniej pielęgnacji.  A więc jak dbać o oczy? Warto zastanowić się, kiedy byliśmy ostatnio na wizycie u okulisty. Wybór kremu do pielęgnacji okolic oczu nie jest już tak trudny, ale czy obok niego stoją krople? Różne wyświetlacze, zmiany temperatur, suche powietrze i wiele innych czynników powoduje, że mniej mrugamy, narażając oczy na szybsze wysychanie.

Jak dbać o oczy?

Sztuczne światło. Ile czasu spędzacie przed ekranem komputera? Jak często i długo wpatrujecie się w ekran telefonu? Przyznaję, że ja spędzam zdecydowanie za dużo czasu przy różnych wyświetlaczach. W konsekwencji większość z nas ma ten sam problem, zdecydowanie za mało mrugam. Skutkiem tego są wysuszone i piekące oczy. Warto od czasu do czasu zamknąć oczy na kilka sekund. Dobrym pomysłem jest też wyjrzenie przez okno i skupienie wzroku na najbardziej oddalonym punkcie. Odruch wyglądania przez okno warto wyćwiczyć też podczas długiego czytania.

Odpowiednie okulary. Kiedy wybieramy okulary korekcyjne, możemy dodać do nich np. antyrefleks i filtr polaryzacyjny. A co z okularami przeciw słonecznymi? Przyznajcie się, kto kupuje je na pierwszym stoisku, w supermarkecie i tym podobnych miejscach. Coraz częściej na okularach jest napisane, że mają nie tylko filtr, ale i polaryzacje i tak dalej, ale… Sprawdzajcie, czy napisane jest na nich, że posiadają certyfikaty i czy są one prawdziwe. Nie trzeba wydawać milionów na dobre okulary, wystarczy dobrze poszukać.

Okulary przeciw słoneczne mogą być też korekcyjne. Jest to jednak większy wydatek, ale mamy też bardzo dużo możliwości. Mogą się ściemniać i rozjaśniać, nie tylko mieć jeden stopień przyciemnienia. Mają tylko jeden minus, takie okulary nie mogą być wygięte.

Krople nawilżające. Natychmiastowe ukojenie dla suchych i zmęczonych oczu. Można je stosować tak często, jak często czujemy w ciągu dnia potrzebę. Pamiętajcie, szukajcie kropli do oczu bez konserwantów! Nie jest to jeszcze wcale takie oczywiste. Każdy powinien zwracać uwagę, aby nie było konserwantów, ale w szczególności osoby noszące soczewki kontaktowe. Obecnie na rynku są krople z miesięcznym, 3-miesięcznym, a nawet półrocznym terminem ważności. Zapewniam, nie tracą swoich właściwości mimo braku konserwantów i długiego terminu przydatności. Opakowania są tak skonstruowane, aby nie miało szansy nic się do nich dostać.

Makijaż oczu. Wiadomo, że trzeba dobrze dobrać kosmetyki kolorowe, z powodu delikatnej skóry w okolicach oczu. Źle dobrane kosmetyki mogą podrażniać oczy. Skóra w okolicy  oczu może też zostać podrażniona zbyt twardymi pędzlami. Zostaje jeszcze demakijaż. Osobiście stosuję kosmetyki przeznaczone tylko i wyłącznie do oczu. Jeżeli kosmetyk jest do twarzy i oczu, gwarantowane jest u mnie pieczenie. Do demakijażu oczu zazwyczaj wybieram tłuste kosmetyki (nawet oleje). Szybciej rozpuszczają makijaż oraz pielęgnują delikatną skórę jak np. olej kokosowy.

Sen. Jak dbać o oczy w najłatwiejszy i najtańszy sposób? Wysypianie się jest zbawieniem dla zmęczonych oraz suchych oczu. Zły sen to pogorszenie problemu, sińce pod oczami, a nawet popękane naczynka. Często w oko wpadają mi na zdjęciach opaski na oczy. Zastanawiam się, czy one pozwalają lepiej wypocząć oczom. Czy da się z nimi zasnąć? Chociaż to pewnie tylko kwestia przyzwyczajenia. Sama jeszcze nie próbowałam, ale coś w tym jest, że śpi się lepiej, im jest ciemniej.

Navigate