Opieka nad wieloma srokami naraz

Przez wiele lat żyłam w przekonaniu, że potrafię robić kilka rzeczy naraz. Mało tego! Uważałam, że łapiąc kilka srok za ogon, wszystkim opiekuję się z taką samą dbałością. Dopiero jakoś w kwietniu tego roku, doszło do mnie, że robienie wielu rzeczy naraz naraża wiele srok na śmierć.

Co ciekawe, do pamiętnego już kwietnia, uważałam się za perfekcjonistkę. Jak ma się perfekcjonizm do robienia wielu rzeczy naraz? Dopiero zaczynam rozumieć, że nie można robić 3 rzeczy na raz i wszystkie wykonać idealnie. Kiedyś się tym nie przejmowałam, po kilku godzinach pracy stwierdzałam, że nie wyszło i wyrzucałam projekt do kosza. Co najgorsze, kiedy to było dla mnie, rzadko próbowałam jeszcze raz. Godziłam się z myślą, że się do danej rzeczy nie nadaję.

Łapanie kilku srok za ogon

Skąd u nas ta chęć robienia kilku rzeczy w tym samym czasie? Czy ich wykonanie będzie oznaczało, że potem będziemy mieli więcej czasu?

Jeszcze w marcu tego roku uważałam, że pisanie posta, obrabianie zdjęć i robienie obiadu w tym samym czasie to świetne wykorzystanie czasu. I nie byłoby to zbyt dziwne, ale siedziałam w domu, a uważałam, że moja doba z gumy nie jest. Bałam się, że jeżeli nie napiszę nic i nie obrobię zdjęć, nie będę już miała na nie czasu.

Myślenie do zadań specjalnych

Przerażające jest to, że mimo teoretycznie dużej ilości czasu, robiłam wszystko od razu i padałam wykończona. Kiedy raz zapomniałam dodać do zupy ziemniaki, ważniejsze było zadbanie o odpowiednio wykadrowane zdjęcia. Co wyszło? Zupa była smaczna, zdjęcia wyglądały dobrze oglądane przez różowe okulary, a ja? Kolejny raz zasnęłam z poczuciem, że nie wykorzystałam dobrze czasu i nie zrobiłam więcej.

Uczę się przestać łapać sroki

Gdzieś tak do kwietnia tego roku nie rozumiałam tekstowy o rezygnacji z pewnych rzeczy. Od kiedy pamiętam, wszystkie zadania uważałam za równie ważne. Nic nie było pierdołą, którą mogę sobie zostawić na później, a tym bardziej olać na zawsze.

W zasadzie już w kwietniu wspominałam o nauce organizacji. Trochę bardziej rozbudowany temat pojawił się w podsumowaniu maja. A teraz?

Określiłam sobie jasno na kartce, ile czasu mam zamiar poświęcić na daną czynność. Pisanie, robienie zdjęć, przeglądanie Internetu i wiele innych. Może tylko nie do końca wyznaczam tak zadania w swoim prywatnym czasie, ale… Podczas pracy łapię się na tym, że wyznaczone np. 25 minut zdecydowanie za szybko mija, a ja mam jeszcze dużo energii i pomysłów na dane zadanie. Kiedy wyznaczam sobie dokładny czas na komentowanie blogów, zauważyłam, że idzie mi to sprawniej, a moje komentarze są bardziej wartościowe. Poświęcam na nie więcej czasu, mimo że mam go mniej – paradoks.

Opieka nad jedną sroką w danym momencie

Już nie ma u mnie miejsca na robienie nawet dwóch rzeczy w tym samym czasie. Chociaż z drugiej strony jeszcze ciągle uczę się wykorzystywać do maksimum narzucony sobie czas na zadanie.

Moim marzeniem jest mieć nie tylko przygotowane w kalendarzu pomysły na wpisy. Chciałabym, aby one czekała grzecznie na publikację w ustalonym terminie. Przy obecnych planach miałabym jeszcze gdzie coś dorzucić, bo mam taką ochotę. Uruchamiam więc aplikację i hoduję kolejne drzewa, jakieś krzaki. Wszystko po to, aby już się nie denerwować, że czegoś nie mam na czas zrobionego.

Czuję się nie najlepiej? Mam wizytę u lekarza z różnymi konsekwencjami? Chcę spontanicznie wyjechać?

Wykonanie tego, co ważne na długo przed czasem, daje poczucie spokoju. Chociaż nie ukrywam, nie wychodzi mi to jeszcze tak, jakbym sobie to wymarzyła.

Kiedy opieka nad kilkoma srokami nie jest zła?

Są po prostu zadania, które mimo łączenia ze sobą, nie wpływają na jakość ich wykonania. Ba, nawet mogą je poprawić. Zazwyczaj jeżdżąc na rowerze stacjonarnym gram na telefonie. Jakie jest moje zdziwienie, ile robię przez 15 minut kilometrów, bo skupiam się na grze. Nogi potem tylko trochę bolą. Lubię też słuchać podcastów, kiedy gram. Już kilka raz tak się zasłuchałam, że bezwiednie przeszłam rundę.

I jako przeszła fanka robienia kilku rzeczy naraz, polecam Wam przemyślenie, czy warto tak robić, o ile tak działacie. Po zmianie doświadczyłam na sobie, że wielozadaniowość wcale nie oszczędza nam czasu. Wręcz odwrotnie! Łapie kilku srok za ogon pożera więcej tego czasu na każde zadanie z osobna. Skupiając się na jednym, wykonuje się to w 5 minut. Rozpraszając uwagę na kilka zadań, coś może zająć nawet 20 minut.

Jaka jest Wasza relacja ze srokami? Zajmujecie się tylko jedną czy wolicie całe stadko od razu?

Sponsorem tekstu są ostatnie wydarzenia w moim życiu. A precyzując, nauka zarządzania kryzysami, które zdarzają mi się zdecydowanie za często i muszę nauczyć się z nimi żyć. Czasami wroga trzeba polubić, bo nie można go opuścić.

Navigate