Jak stworzyć paletę kolorów?

Zaczynając tworzyć swoje miejsce w sieci czy jakiś produkt, warto pomyśleć o stworzeniu palety kolorystycznej. I nie mówię tu tylko o jednym, głównym kolorze. Ten jeden wybiera się łatwo, ale czasami brakuje do niego czegoś i zaczynają się poszukiwania po omacku.

Sama przerabiałam nie raz takie poszukiwania. Gdzieś nie starczało czasu, chęci, aby przysiąść i wybrać np. 3 kolory wraz z odcieniami i na nich zawsze wszystko opierać. Zazwyczaj wybierałam jeden kolor i zadowolona tworzyłam. Potem był potrzebny drugi, wybierałam na czuja, dopasowując do już posiadanego. Takie podejście wprowadza chaos, ciężko pamiętać o psychologii kolorów a, przede wszystkim, zachować spójność. Kolejny projekt kończył się, kolejny raz na szukaniu kolorów na „bieżąco”. A gdyby zrobić paletę i się jej trzymać?

Paleta kolorów

KROK 1

Poszukiwanie inspiracji

Poszukiwanie palety kolorów dobrze jest zacząć od wybrania 1 lub 2 podstawowych. Na tej podstawie poświęcamy czas na poszukiwanie inspiracji. Tworząc taką tablicę, zauważamy, jakie odcienie dobrać. Łatwiej jest wybrać dodatkowe kolory. Znaleźć niecodzienne połączenia, które szybciej zwrócą uwagę odbiorcy.

KROK 2

Co pasuje do startowych kolorów

Do naszych podstawowych kolorów dobieram tyle z inspiracji, aby w sumie mieć ich 6. Po tej selekcji warto zapoznać się z kołem barw, aby lepiej dobrać i zrozumieć, co do czego pasuje. Szczegółowo koło barw jeszcze opiszę. Dzisiaj tylko po krotce o 3 głównych kombinacjach.

Kolory monochromatyczne. Jest to jeden kolor ze wszystkimi ciemniejszymi oraz jaśniejszymi wariacjami. Jeżeli nasz wybór 6 kolorów opiera się tylko na odcieniach, warto dodać coś do kontrastu. Zachowanie takiej spójności jest ładne, ale nudne. Nasze oko i tak nie rozróżni w końcu tych odcieni.

paleta kolorów

Kolory analogiczne. Kolory, które sąsiadują bezpośrednio obok siebie. Są ze sobą związane – przypominają rodzinę – i tworzą przyjemną dla oka, relaksująca kompozycję. Kolory analogiczne są wybierane albo w tonacji ciepłej, albo zimnej.

paleta kolorów

 

W zależności od przyjętej strategii wyglądu oraz uczuć, jakie chcemy wywołać u osób, do których kierujemy produkt, możemy dodać dopełniający kolor. Jeżeli nasze 6 wybranych kolorów jest zachowane w barwach analogicznych, wybór dopełniającego pomoże wyróżnić się naszej marce. Stanie się ona też bardziej wyraźna.

Kolory dopełniające. Są to kolory, które leżą naprzeciwko siebie na kole barw. Paleta kolorów dopełniających się często ma w sobie i ciepłe, i zimne barwy.

paleta kolorów

Skupianie się na kolorach dopełniających w kreacji wizualnej tworzy wymiar. Nasze oczy lepiej odróżniają kolory od siebie. Dobór według tego schematu tworzy też równowagę.

• Jeżeli wybrane przez nas 6 kolorów jest monochromatyczne, rozważmy dodanie kolorów sąsiadujących – z naszej rodziny – z koła barw. Osoba patrząca na nasz projekt będzie czuła się odprężona. Warto może rozważyć dodanie koloru przeciwnego na kole barw. Wtedy nasz produkt będzie odbierany jako równoważny i tętniący życiem mimo wyboru monochromatycznego.

• Kiedy wybieramy tylko zimne, analogiczne kolory a chcemy dodać głębi. Pokazać, że coś się dzieje. Wtedy warto dodać kolor z przeciwnej strony koła – dopełniający. Sprawa ma się tak samo z kolorami ciepłymi.

• Jeżeli wybraliśmy 6 dopełniających się kolorów, a zależy nam, aby produkt był odbierany jako mniej żywy, spokojniejszy warto, rozważyć odjęcie kilku kolorów. Najlepiej zastąpić je sąsiadującymi do pozostałych z jednej strony koła barw.

KROK 3

Uwzględnijmy zarówno jasne, jak i ciemne odcienie

Często patrząc na dobór kolorów przez osoby, które boją się eksperymentów, dopiero zaczynają, czegoś brakuje – kontrastu. Dobrze dobrana paleta bazuje na jasnych, średnich oraz ciemnych odcieniach. Pamięć nas o tej kwestii nie zawodzi przy wyborze monochromatycznych kolorów. O odcieniach często zapominamy, kiedy stawiamy na analogiczne lub dopełniające się kolory.

– Czy masz w swoich 6 kolorach jeden ciemny, neutralny? Jeżeli nie, może warto dodać czarny do jednego z kolorów, aby go przyciemnić. Albo nawet jeden z kolorów zupełnie zastąpić ciemniejszym.

– A jak jest z jasnymi odcieniami w tej 6? Dodajmy białego do jakiegoś koloru, aby stał się jaśniejszy. Analogicznie do ciemniejszego, może też jaśniejszym zastąpić jeden z już posiadanych kolorów.

Przy dokonywaniu zmian w palecie dobrze jest się upewnić, że wybrane przez nas kolory mają jaśniejsze i ciemniejsze odcienie, nie tylko kontrastujące. Daje to większą wszechstronność, kiedy musimy dobrać kolory do rzeczy drukowanych oraz na wyświetlaczach.

KROK 4

Wybierz kolor dominujący i go podkreślający

Mając już całą gamę kolorów, musimy wybrać 1 – 3 kolory dominujące, główne. Do tego dobieramy 3 – 5 kolorów, które je dopełnią, dodadzą kontrastu. Chyba nikt z nas nie chce, aby wszystkie wybrane kolory były  wszędzie i cały czas w użyciu. Dobrze więc wybrać taką główną, najczęściej używaną grupę kolorów. Reszta będzie tą awaryjną, aby nie szukać nic na szybko.

Na koniec, ta 6 jest taka umowna. Ilość kolorów w palecie zależy od naszych potrzeb. Na początek fajnie zacząć nawet od jednego koloru i przejść przez wszystkie kroki. Chodzi w końcu o zrozumienie pojęcia kontrastu, dominujących i dopełniających kolorów. Paletę kolorystyczną można wykorzystać na wiele innych sposobów, nie tylko w grafice. Szukacie stylu? Określcie swoje kolory i ich wariacje. Kolorowe kosmetyki, aranżacja wnętrza. Chcąc pokazać coś apetycznie, nawet na talerzu trzeba dobrze dobrać paletę kolorów, nie tylko smaków.

Navigate