Moje ulubione PODCASTY – jak zaczęła się ta miłość?

Nie jest tak, że polubiłam się z podcastami od pierwszego odsłuchania. Sporo czasu zajęło mi przekonanie się do takiej formy zdobywania wiedzy. W zasadzie głównie z przyzwyczajenia, ale jednak wolę formę pisaną – najlepiej jeszcze na papierze, nie tylko monitorze.

Czym są te podcasty? Porównałabym je do audiobooków – jeden odcinek to tak jakby jeden rozdział książki.

Podcastów można słuchać przez np. stronę internetową danego twórcy. Można słuchać ich online dzięki różnym aplikacjom, w których wyszukujemy interesującą nas osobę (możemy dodać ją na listę i nie szukać za każdym razem). Podcasty możemy też pobrać, aby słuchać ich offline.

PIERWSZE KROKI SŁUCHANIA PODCASTÓW

Jednego dnia szukałam fajnych treningów dla siebie i znalazłam program Chalene Johson – PIYO. Z treningami było u mnie różnie, ale urzekła mnie charyzma prowadzącej i postanowiłam poszukać czegoś więcej na jej temat. Właśnie dzięki niej odkryłam podcasty, ale słuchanie ich na laptopie było dość upierdliwe.

Był taki moment, kiedy skupiłam się bardziej na szukaniu innych osób nagrywających podcasty. Nie było to trudne. Czytam od dość dawna sporo anglojęzycznych blogów o pisaniu bloga oraz prowadzeniu marketingu (niekoniecznie wprowadzając wiedzę w życie). Jakie było moje zaskoczenie, ile z tych osób nagrywa własne podcasty.

Do niedawna jednak nie słuchałam za wiele ze znalezionych podcastów – mogłam odtwarzać je tylko na laptopie. Dopiero znalezienie aplikacji na Androida pozwoliło mi nadrobić zaległości.

PLUSY PODCASTÓW

  • Darmowa wiedza. Za podcasty nie trzeba płacić. Wystarczy poszukać interesującego nas tematu i słuchać, a nie kupować kolejne książki.
  • Podcasty pozwalają na wielozadaniowość. Czasami wystarczy zamienić ulubioną płytę na podcast i nawet nie wiemy, kiedy nauczyliśmy, dowiedzieliśmy się czegoś nowego.
  • Podcasty audio biblioteką. Pewnie łatwiej mi na chwilę obecną wymienić, z jakiej dziedziny jeszcze nagrań nie spotkałam, niż te, które wpadły mi w ucho.
  • Zastrzyk motywacji i energii do działania o ile, nie słuchamy, aby słuchać. Emocje zawarte w przekazywanych informacjach potrafią zmotywować do natychmiastowego działania. Szybciej skłaniają do przemyśleń, niże czytany tekst – w nim mamy swoje, często w sumie brak, emocje.

Sporo spraw dzięki podcastom udało mi się poukładać. Inaczej na wiele kwestii spojrzałam, ale w dużym stopniu nie poddałam się przekazywanym informacjom. Pokutuje u mnie odkładanie na później prób wprowadzenia czegoś w życie.

Wiadomo, że nie w każdej sytuacji da się słuchać podcastów, chyba że nie chcemy skupiać na nich swojej uwagi. U mnie pokutuje podejście, że skoro np. wieszanie prania zajmuje mi 10 minut, nie uruchamiam podcastu. Nie zawsze mam czas wysłuchać tego od razu do końca. A wracając po jakimś czasie i tak zapominam, co było na początku.

MOJE TOP PODCASTY

  1. Online Markeing Made easy with Amy Porterfield

U Amy można znaleźć takie informacje jak korzystanie z newslettera, tworzenie reklam na Facebook-u oraz wiele innych narzędzi związanych z biznesem online. Można też posłuchać u niej o planowaniu, organizacji czy celach.

  1. Social Medi Marketing

Z początku zaczytywałam się w informacjach zawartych na blogu, skarbnica wiedzy na temat mediów społecznościowych. Teraz w wolnych chwila uzupełniam informacje, słuchając podcastów.

  1. Więcej niż oszczędzanie pieniędzy

Myślę, że to pierwszy podcast, na jaki trafiłam w języku polskim. Sprawy związane z domowym budżetem co prawda jeszcze dla mnie odległe, ale warto już zdobywać wiedzę. Michał mówi również o organizacji pracy, różnych pomysłach i projektach.

  1. Mała Wielka Firma

Znajdziemy tutaj informacje dotyczące prowadzenia firmy, jak zbudować swoją markę. Dużo przydatnej wiedzy, która nie traci na czasie.

  1. The Chalene Sow

Na końcu podcasty osoby, od której moja przygoda ze słuchaniem się zaczęła. Chalene w swoich podcastach porusza zarówno tematy zdrowia, jak i te związane z prowadzeniem własnego biznesu.

Jak już wspominałam, podcasty to skarbnica wiedzy. Autorzy nie często dzielą się informacjami, które zazwyczaj możemy znaleźć w książkach czy płatnych kursach, a tutaj mamy widzę za darmo.

Navigate