Ponadczasowe logo, 5 charakterystycznych cech

Nie chcę skłamać, ale do tekstu o ponadczasowym logo podchodzę chyba już od miesiąca. Pomijam ten fakt, że szewc bez butów chodzi. Chociaż z drugiej strony głupio pisać o czyś, nie posiadając tego.

Patrząc od technicznej strony, logo jest tylko jedną ze składowych całej wizualnej kreacji. Jeżeli nie ma być czarne lepiej nie zabierać się za nie przed określeniem palety kolorów. Znaczy jak najbardziej za wstępne szkice, ale nie ma co się spinać, że musi być gotowe na początku. Na ponadczasowe logo warto poświęcić więcej czasu w sensie, częściej je zmieniać na początku. Na początku budowania marki pół roku nas nie zbawi, a jest to dobry moment na sprawdzenie, czy pomysł wpada w oko. Mając już coś zbudowane, wizualne zmiany są nie tylko trudniejsze, ale bardziej bolesne.

Ponadczasowe logo

[1] Prostota

Nazwę zapomina się szybciej niż obraz. Tworząc logo, warto pomyśleć, czy da się je narysować z pamięci. Najlepiej, aby było kojarzone, nawet jeżeli rysuje to osoba, która nie ma do tego zdolności. Najczęściej drużyny sportowe mają super loga, ale z masą detali, których się nie narysuje z pamięci. Oczywiście tutaj są inne zasady projektowania, ale chodzi mi, o przykład na coś skomplikowanego. Spróbujcie sobie przypomnieć logo drużyny, ale z każdym detalem. Udało się? Zapewne nie. Na ulotkach, produktach, gazetkach i tym podobnych miejscach będzie logo. Ono zostanie zapomniane tak, jak drużyn, jeżeli się nimi nie interesujemy.

[2] Związek z tematem

Projektując logo, musimy cofnąć się do starożytnych czasów, kiedy hieroglify opowiadały historię. Ten jeden obrazek wyciągnięty z całości potrafił zastąpić tysiące słów i każdy zainteresowany wie, o co chodzi. Słowo klucz „zainteresowany”. Projektując ponadczasowe logo, musimy mieć na uwadze, do jakiej grupy je kierujemy. Hieroglify miały swoją grupę docelową, a do tego opowiadały bardzo dużo jednym obrazkiem.

[3] Tradycja

Wiecie, jaka panuje teraz moda przy tworzeniu logo? Ja nie mam pojęcia. Gdzieś jednak widać te „trendy” wśród osób zaczynających i chcących mieć od razu swoje logo. Mówiąc o tradycji, chodzi mi o zaprojektowanie czegoś, co nie podąża za modą. Mimo pokoleń odbieranie np. kolorów nie ulega zmianie, a logo czasami zmienia się o 180 stopni. Subtelne zmiany są fajne, ale trzeba zacząć od dobrej podstawy – zbudować swoją tradycję.

W pewnym sensie hafty dla danego regionu są takim logo. Kwiatek może mieć bardziej okrągłe płatki niż te 50 lat temu, ale zestawiając te hafty ze sobą, nie mamy wątpliwości, że to ten sam region. Jedyne zmiany to np. z 4 liści robi się 5 na łodyżce, bo akurat lepiej w danych czasach wpada to w oko. Nie ma jednak zmiany kształtu tego liścia.

[4] Wyróżnienie

Zazwyczaj w logo takim wyróżnieniem jest jakaś grafika. Może żyć własnym życiem – bez napisu – a i tak każdy wie, o jaką markę chodzi. Nie na każdym produkcie mieści się cała nazwa. Warto pomyśleć o ozdobieniu np. pierwszej litery nazwy. Taki zabieg nie tylko wyróżni i będzie samodzielnie żył, ale nie trzeba przejmować się dodatkową oprawą wizualną – obrazkiem.

[5] Rozmiar

Na koniec najmniej artystyczna część projektowania ponadczasowego logo, ale równie ważna co pozostałe.

Wiem, że na początku jest to niezwykle trudne, ale musimy, choć orientacyjnie wiedzieć jakie wielkości logo będą nam potrzebne. Co z tego, że logo będzie rozpoznawalne, jeżeli w kratce 1 na 1 cm nikt go nie rozczyta? Może trochę przesadzam ze zmniejszeniem, ale robiąc projekt, nie wybieramy skrawka panieru a cały arkusz. Często dopiero po skończeniu daną rzecz zmniejszamy i okazuje się, że nie tylko praca, ale i projekt jest zmarnowanym czasem.

Nie chcę też tutaj przekonywać Was do brania jak najmniejszej kartki. Trzeba mieć jednak na uwadze, jakie rozmiary logo w przyszłości będzie przybierać.

Trochę prywaty, czyli mam nadzieję, że spodobała Wam się moja forma. Mogłam z tego wpisu zrobić słup oklejony różnymi markami dla przykładu ponadczasowego logo, ale… Jak już wspominałam, chcę odczarować to dość wzniosłe i trudne słownictwo. Chcę pokazać, że wszystko już było i jest, wokół nas, a tylko jest przerysowane słowami, aby tylko „eksperci” wiedzieli, o co chodzi.

Navigate