Pomysły na prezenty ze sklepowej półki

Z jednej strony uwielbiam czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Z drugiej strony wszystko dzieje się za szybko i za dużo jest do zrobienia.

Wspominając o szukaniu Ducha Świąt, wspominałam, że warto o prezentach pomyśleć odpowiednio wcześniej. Wspominałam też, że nie chodzi tylko o wcześniejsze zakupy. Dobry plan jest więcej niż połową sukcesu. Przemyślany prezent, nieściągnięty w pośpiechu z półki jest dobrą okazją, aby pokazać osobie obdarowywanej, ile dla nas znaczy. Czym w takim razie kierować się w trakcie kupowania prezentów?

W skarpetkach czy kapciach nie ma nic złego

Użyteczny prezent jest zawsze dobrym i bezpiecznym pomysłem. W szale zakupowy czeka jednak na nas pewna pułapka. Przez użyteczny myślę o zwracaniu uwagi na skład i kolor. Skarpetki czy kapcie z głową renifera nie są złym pomysłem o ile, nie są wykonane z poliestru czy innej sztucznej tkaniny.

Praktyczne prezenty, jeżeli dobrze znamy osobę, zawsze są dobrym wyborem. Taki upominek pozwala osobie obdarowanej zaoszczędzić kilka groszy na to, co i tak by kupiła. Taki zakup nie stawia obdarowanej osoby w niezręcznej sytuacji. Kapcie są miłe, ale jeżeli mają wylądować na dole szafy, po co je dawać? Osoba obdarowana uda radość, bo inaczej nie wypada, a potem będzie się zastanawiać czy prezent komuś wydać, czy wyrzucić.

Sporo sklepów oferuje nam bony na prezent. Zresztą, nie tylko sklepy. Wizyta w SPA to drogi prezent, ale taka wizyta u kosmetyczki? Takie prezenty są fajne tylko, jeżeli dana osoba o nie poprosi. W innym przypadku mogą dać do zrozumienia, że kogoś nie stać na coś albo o siebie nie dba.

Co sami chcielibyśmy dostać

Mamy w swoim gronie osoby, z którymi zjedliśmy przysłowiową beczkę soli. Warto w takich przypadkach pomyśleć co my byśmy chcieli dostać i odnieś to do danej osoby. Mając podobne zainteresowania, czasami mamy i podobne potrzeby. Kosmetyki dla najbliższych są nadal ryzykowne, ale… Ich zła interpretacja znika, jeżeli nie wybierzemy czegoś popularnego. Idealny przykład z kosmetykami. Zapytajmy sami siebie czy chcielibyśmy dostać coś popularnego z drogerii.

Przy każdym zakupie warto spytać siebie, czy bylibyśmy z tego zadowoleni. Wracając do tych skarpet. Bylibyście zadowoleni z poliestru? Już nie tyle chodzi o dawanie prezentów, jakie sami chcielibyśmy dostać, a o zwracanie uwagi na jakość jaką sami chcielibyśmy mieć.

Pasja jest dobrym drogowskazem

Stara moneta, aparat na kliszę, mapa miasta z dawnych lat, przybory do kreatywnych prac, może coś do kuchni… Długo można tak wyliczać. Zastanówmy się, co najbardziej interesuje osobę, której mamy kupić prezent. O czym godzinami opowiada. Jeżeli się nie rozejrzymy, możemy przeoczyć, że najbliższa nam osoba kolekcjonuje zdobione łyżeczki.

Proste rozwiązanie nie znaczy najgorsze

Książka, najlepszy prezent trafiający w każde gusta. Mamy na rynku przytłaczającą ilość książek i ciężko czasami pozwolić sobie na zakup, choć niektórych, które nas interesują. Nie skłaniam do namawiania, aby bliscy robili spis, ale do słuchania. A w szczególności do rozmawiania i zaczepiania różnych tematów. Może ktoś chce zostać sobie szefem z naszych bliskich, sam robić kosmetyki do pielęgnacji czy popracować nad stylem. A może komuś potrzebna książka, z której dowie się, jak oszczędzać pieniądze. Może ktoś ma smykałkę do gotowania i uwielbia wypróbowywać nowe przepisy.

Mając dużo innych wydatków, sporo osób odkłada książkę na półkę. Niezobowiązująca rozmowa z bliskimi np. o gotowaniu może nas naprowadzić na idealny prezent. Prośba o doradzenie w zrobieniu kosmetyku czy wskazówkę w dziedzinie finansów.

prezenty ze sklepu

Niech świąteczna komercja zdecyduje za mnie

Jeżeli mimo starań nie mamy pomysłu na prezent dla bliskiej osoby i zdajemy się na decyzję chwili, niech dana rzez będzie dobrej jakości. Otacza nas tyle kiczu, głównie plastikowego, że szkoda komuś zagracać dom np. kulą śniegu, bo nie wypada nie kupić prezentu. Nie wchodźmy do sklepu i nie podejmujmy decyzji na zasadzie „o, to będzie dobre”. Jeżeli naprawdę mamy pustkę w głowie zróbmy dla bliskiej osoby kartkę.

W momencie zupełnej pustki właśnie ręcznie robione prezenty dadzą więcej radości. Nie macie talentu? Nie szkodzi. W dawaniu sobie świątecznych prezentów chodzi o gest i pamięć. Nawet jeżeli to, co zrobimy, nie będzie perfekcyjne, w ten dzień będzie śliczne. Święta mają magiczną moc, pamiętajmy o tym.

Navigate