Dlaczego wizytówki i strony internetowe wyglądają inaczej

Jestem ciekawa czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego kolory po wydrukowaniu nie są takie same jak te, które widzimy na monitorze. Udało mi się nawet  usłyszeć radę odnośnie do takiej sytuacji – źle skalibrowany monitor. Nie dziwiłabym się, gdyby była to drukarnia, ale w zaciszu domowy… Błędna odpowiedź!

Dzisiejszy wpis jest właśnie początkiem tego, co zapowiadałam, pisząc o zmianach na wiosnę. Co prawda pewnie długo nie będę pisała tutaj o niczym odkrywczym. Chcę jednak przełożyć ten fachowy język na coś przyjaznego. Pokazać np. koło barw na czymś namacalnym, a nie obrazku zrobionym w programie graficznym. Na blogu nie tylko grafikę postaram się odczarować z tych trudnych słów.

Do czego dobieramy system kolorów?

Zanim zaczniemy wybierać kolory, musimy określić, do czego są nam one potrzebne. Czy chcemy, aby nasza praca była tylko oglądana na monitorze czy ma być drukowana, czy jedno i drugie.

Drukowanie

Jeżeli nasza praca ma być głównie drukowana najlepiej wybrać system kolorów CMYK. Jednak przy drukowaniu wielu kopii i chęci zaoszczędzenia tuszu rekomenduje się używanie Pantone.

CMYK 

Przy drukowaniu w systemie kolorów CMYK, mieszane są kolory: cyjan, magenta, żółty i czarny – nie trzeba panikować z powodu braku tego tuszu… Kolory podczas drukowania są mieszane poprzez nanoszenie na papier małych kropeczek. Mimo że mamy tutaj cztery kolory potrzebne są nam trzy tusze – niebieski, zielony i czerwony. Poprzez ich mieszanie osiąga się kolor zbliżony do czarnego. Czarnego tuszu używa się, aby zaoszczędzić inne i uzyskać głębszy kolor, a więc nie jest konieczny.

Pantone 

Dawno, dawno temu było prawie niemożliwym określić powszechnie używane standardy kolorystyczne. Pantone przyszło na ratunek! Wymyślony system pozwala wybrać odpowiedni odcień tak, aby kolory widoczne na monitorze i po wydrukowaniu pasował ze sobą idealnie.

Jest wiele powodów, aby używać system kolorów Pantone. Przy drukowaniu bardzo dużych ilości rzeczy wykorzystuje się minimalną ilość kolorów. Określając podstawowy kolor mamy możliwość dodatkowo opisania np. ich fluorescencji, metaliczności itp. Kolory Pantone na wydruku powstają z pomieszania 18 pigmentów z uwzględnieniem czarnego i białego.

W roku 2001 podjęto próbę przypisania kolorów Pantone odpowiedników. W skali RGB i Lab. W 2014 zostało to porzucone, a wzorniki są niedostępne. Obecnie jak najbardziej zbliżone kolory są zapisywane w systemie szesnastkowym.

Monitory

Projektując rzeczy, które będą wyświetlane na monitorach, wybieramy system RGB lub Hex (system szesnastkowy). Warto pamiętać, że kolory mogą różnić się w zależności od wyświetlacza.

RGB 

Kolor powstaje poprzez wytworzenie światła z pomieszania w różnych ilościach kolorów: czerwonego, zielonego i niebieskiego. W ten oto sposób widzimy na monitorach, tabletach, telefonach, telewizorach (chyba o niczym nie zapomniałam) kolory.

Hex – system szesnastkowy 

Kolor opisuje się po przez podanie 6 cyfr poprzedzonych „#”. System ten opisuje intensywność kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego z systemu RGB z wykorzystaniem odpowiedniego odcina.

Dlaczego to wszystko ma znaczenie?

W domowych warunkach nie ma to większego znaczenia. Chodzi tylko o pamiętanie, że kolory, jakie widzimy na monitorze, nie będą zgadzać się z tymi, które zobaczymy po wydrukowaniu. Znaczenia nabiera to wszystko, kiedy zlecamy komuś wykonanie jakiejś grafiki. Warto wiedzieć, w jakim systemie powinna przyjść do nas gotowa praca. I tak obrazki wektorowe muszą być zapisane w CMYK w wysokiej rozdzielczości, a dokument do wyświetlania na monitory w niskiej jakości w systemie RGB.

Drukarnie oczywiście dysponują sprzętem, który zapewnia możliwość porównania kolorów na monitorze z wydrukowanymi. Kolory muszą się zgadzać. Tutaj nie ma prawa być błędu, a w domu niektóre kolory czasami (trochę cudem) się zgadzają.

 • Moze to i oczywiste,oczywiatosci ale zapomina sie o tym, ze kolor z monitora jest inny niz na papierze (jeszcze zalezy jaki papier) takze warto miec to na uwadze i inwestowac w dobrego grafika 😊

 • o jessssu dla mnie to wszystko to czarna magia :)

  • To, co warto z tego zapamiętać to to, że kolory na monitorze różnią się od tych, które widzimy na wydruku.

 • Znajomość tych pojęć jest bardzo ważna :) Cztery lata temu zamówiłam wydruk w drukarni moich zaproszeń ślubnych, które sama zaprojektowałam. Przy odbioze byłam trochę zaskoczona, że kolory nieznacznie się różnią. Niestety plik był w RGB, a druk w CMYK. To była dla mnie świetna lekcja, którą zapamiętałam do dziś.

 • O proszę, temat dla mnie znajomy, bo jestem technikiem cyfrowych procesów graficznych. Sporo więc takich graficznych, ale też poligraficznych informacji jeszcze mam w głowie :) Kolory są bardzo ważne i warto pamiętać o tym, że w zależności od ustawień, będą się różnić – tym bardziej jeśli jest się profesjonalnym i wszystko ma być w jakiś sposób ze sobą spójne :)

 • Oj, kiedyś w tym siedziałam, gdy zajmowałam się fotografią reklamową, a były to czasy, gdy możliwości technologiczne były znacznie mniejsze.

 • No powiem Ci, że bardzo przydatny post. Ma to też znaczenie przy robieniu map :) Wiem co mówię :)

  • Ciesze się, że przydatny, bo się stresowałam przed publikacją. :)

 • Sama nie projektuję, ale mój chłopak ma firmę i się zajmuje takimi rzeczami, więc o wielu tematach już słyszałam. Zresztą w pracy też mi to było potrzebne, nieraz jeździliśmy na wydruki.
  Pozdrowionka!:)

 • A mnie chyba najbardziej denerwuje, że kolory różnią się od siebie na różnych monitorach. I weź człowieku bądź mądry i dobierz odpowiednie kolory na stronę internetową :D

 • Szczerze nigdy się nie zastanawiałam od czego zależy ta zmiana kolorów, dzięki za informacje :)

 • Bardzo ciekawy wpis. Jakoś wcześniej nie zauważyłam, ale też nigdy nie potrzebowałam, żeby kolory z moich projektów komputerowych były dokładnie odwzorowane „na papierze”:. Zapamiętam jednak na pewno. :)

 • Szkoda, że dopiero teraz to czytam, kiedy już zamówiłam wizytówki :(.
  Kiedy przyszły, rozczarowałam się i to mocno. Kolory są w 90% inne niż na monitorze. Co ważne, projekt wizytówki robiony był w specjalnym programie na stronie drukarni. Więc tym bardziej byłam zdziwiona, kiedy otworzyłam paczkę z wizytówkami :(

  • Ja chyba bym z drukarnią rozmawiała, bo skoro udostępniają program, nie powinno być znaczącej różnicy. Jakaś będzie zawsze, ale w miarę powinno się pokrywać. Chyba że mają gdzieś zapisek, że wydruk może się różnić, ale jak nie, pewnie bym się wykłócała z nimi.

   • Muszę jeszcze raz przeczytać regulamin. Chociaż z drugiej strony, nie wiem czy sama sobie nie jestem winna. Skusiłam się na 100 szt za 30 zł. Nie mam rozeznania, jeśli chodzi o ceny za wizytówki. Przejrzałam kilka stron różnych drukarni i ceny nieznacznie się tylko różniły.

    • Ja się tym jeszcze nie interesowałam, ale wolałabym mieć kontakt z żywym człowiekiem jednak. Lepiej jednak mieć możliwość się dopytać, skonsultować. Tu na szczęście cena nie wygórowana, tylko lekcja na przyszłość.

     • Dokładnie. Teraz z tej lekcji, trzeba wyciągnąć wnioski :)

Navigate