W moim obiektywie: wyprawa na grzyby

Pamiętam czasy szkoły średniej, kiedy zamarzył mi się zakup aparatu. Miałam nawet w wakacje iść do pracy, aby na niego zarobić. Odrobinę wcześniej udało mi się go wygrać.

Od tamtej pory z moim zapałem do robienia zdjęć bywało różnie. Z początku zdjęcia przy automatycznych ustawieniach. Potem dopiero zaczęłam czytać i zrozumiałam, że mam w swoich rękach lustrzankę, czyli coś podobnego do aparatu analogowego. Zaczęłam czytać, bawić się i zniechęcać do robienia zdjęć. Do zabawy na chwilę wróciłam po dorobieniu się statywu. Potem jednak na kilka lat odłożyłam aparat w kąt.

wyprawa na grzyby

W poprzednim aparacie ustawianie wysokiego ISO kończyło się katastrofą. O stabilizacji obrazu mogłam tylko pomarzyć. Przy obecnym sprzęcie minimalne ruszenie jest niezauważalne. A co najważniejsze, mogę ustawić „przesadnie” wysokie ISO, a nie jak wtedy bawić się przysłoną i czasem naświetlania, tylko.

wyprawa na grzyby

wyprawa na grzyby

wyprawa na grzyby

Po latach bezowocnych prób dogadania się z aparatem postanowiłam zakupić nowy. Początki były ciężkie, zostały mi w końcu stare przyzwyczajenia. Aparat najlepiej ustawić na pełen automat, bo po co się męczyć? I w jakim innym formacie niż JPEG można robić zdjęcia?

wyprawa na grzyby

wyprawa na grzyby

wyprawa na grzyby

Dopiero od niedawna podjęłam męską decyzję, że czas oswoić się z aparatem. Zagryzłam zęby i mimo niepowodzeń rozpoczęłam swoją przygodę z plikami RAW. Wiem, że nadal umiem je obrabiać tylko w znikomym stopniu, ale nauka sprawia mi ogromną przyjemność. Niepowodzenia już nie bolą, a dają dobrą lekcję i kopa do dalszej nauki.

wyprawa na grzyby

wyprawa na grzyby

Zaczęłam nawet szukać kursów, szkoleń związanych właśnie z fotografią i obrabianiem zdjęć. Może coś znacie i możecie polecić?

wyprawa na grzyby

wyprawa na grzyby

Teraz już ciężko rozstawać mi się z aparatem. Choć nie ukrywam, zdjęcia w domu np. produktów są dla mnie wyzwaniem. Przyroda jest znacznie bardziej fotogeniczna. Jej nawet stylizować nie trzeba, a inne rzeczy? Coś mi wychodzi, w końcu na blogu pokazuję, ale czeka mnie jeszcze długa droga. Nie rzadko też jestem w 100% zadowolona z efektów. Właśnie to są te momenty, kiedy powrót do robienia zdjęć przyrodzie jest dla mnie odskocznią i podniesieniem się z niepowodzeń fotografii np. jedzenia.

Navigate