Nie techniczny poradnik na zakup komputera

Mamy czasy, w których bez komputera stacjonarnego lub laptopa nie da się funkcjonować. Coraz więcej rzeczy można załatwić on-line, wiele nawet trzeba. Coraz więcej też do nas przychodzi pism przez e-mail, aby nie tworzyć kolejnych śmieci.

JAK WYBRAĆ SPRZĘT SKROJONY DO NASZYCH POTRZEB?

Nie trzeba kończyć studiów informatycznych albo szukać specjalisty, który pomoże nam wybrać sprzęt. W zasadzie nikt nie zrobi tego za nas, bo komu chce się te zawiłości tłumaczyć  prostym językiem?

Pomyślałam, że dobry pomysłem jest próba przełożenia na normalny język tych wszystkich zawiłości związanych kartami graficznymi, RAM-ami, dyskami i całą resztą. Ten techniczny język tylko z pozoru jest taki skomplikowany.

BRZMI ZNAJOMO?

  • 16”
  • procesor i7 – 7700
  • pamięć 16GB
  • dysk 256GB SSD
  • DVD-RW
  • karta graficzna GeForce GTX 1080
  • wejścia HDMI, VGA, 4xUSB, 1xUSB-C

Myślę, że dla wielu osób szukających sprzętu te opisy są znane i pewnie nie wiele mówiące. Te wszystkie parametry to nic innego, jak wnętrzności sprzętu, czyli opis tego, co znajdziemy w środku. Firm, jakość i tym podobne sprawy.

Wielkość i kształt

Na pewno nie raz widzieliście różne rozmiary komputerów stacjonarnych. Nazwijmy sobie to roboczo puszką, w której wszystko jest poupychane. Jej rozmiar zależy właśnie od tego, co znajdziemy w środku i w jakim stopniu producent przewidział rozbudowę tego. Do komputera można dołożyć dodatkową pamięć, dwa napędy, kolejny dysk twardy. To wszystko musi się gdzieś zmieścić, więc i puszka musi być większa.

Z laptopami sprawa jest teoretycznie prostsza. Kierujemy się przy zakupie głównie wielkością monitora i jego wagą. Oczywiście do laptopa też można coś dołożyć, najczęściej jest to pamięć, ale… Tutaj trzeba czytać, czy producent to przewidział.

CPU – procesor

Upraszczając ten zapis do maksimum, chodzi o to, że im wyższa cyferka tym sprzęt teoretycznie będzie szybciej działał.

W procesorach mamy do wyboru i7 – najlepszy obecnie, i5 – przeciętniak, najczęściej wybierany oraz i3 – pomału zabytek.

Jeżeli sprzęt potrzebujemy do codziennych spraw typu internet, nie bardzo wymagające gry komputerowe w zupełność wystarczy nam procesor i5. Nawet jeżeli bawimy się w obróbkę zdjęć, jakieś podstawowe grafiki czy foto-manipulacje, ten procesor jest wystarczający.

Jeżeli chcemy grać w wymagające gry lub tworzymy grafiki od razu wielkości ściany w pokoju, wtedy lepiej patrzeć za procesorem i7 (przy normalnych rozmiarach i5 sobie dobrze radzi).

Oczywiście jest to zależne też od wielu innych czynników, bo sam procesor to dopiero czubek góry lodowej. Sama miałam już z różnymi sprzętami do czynienia i zawsze wymagałam od nich cudów. Laptop służący mi obecnie jako maszyna do pisania musiał obsłużyć duży i ciężki program do pracy dyplomowej. W teorii sprzęt nie powinien dać sobie rady, ale w praktyce nawet się nie zawiesił.

Pamięć

Kiedyś słyszałam fajne porównanie pamięci komputera do baku samochodu. Logiczne jest, że od ilości benzyny uzależnione jest to, jak daleko możemy pojechać. Z pamięcią w komputerze jest podobnie, im jest jej więcej, tym więcej rzeczy możemy zrobić w tym samym czasie.

Pamięć (RAM – Random Access Memory) jest dostępna w wielkościach – 4, 8, 15 i 32 GB. Zazwyczaj można spotkać w komputerach stacjonarnych i laptopach maksymalną pamięć 32GB lub mniejsza z możliwością dołożenia pamięci. W 2017 roku powinniśmy patrzeć, aby sprzęt nie miał przypadkiem mniej niż 8GB.

Jeżeli przymierzacie się do używania np. Photoshopa tak na minimum 60% jego możliwości dobrym lepiej od razu rozglądać się za pamięcią minimum 16 GB. Myślą też o grach komputerowych, dobrze jest patrzeć na większe pamięci. Kupując sprzęt z mniejszą pamięcią, warto zwracać uwagę, aby można było ją w późniejszym czasie dołożyć.

Twardy dysk

W dzisiejszych czasach nie wybieramy pierwszego, a kolejny sprzęt więc orientacyjnie wiemy, ile miejsca potrzepujemy.

W specyfikacji poza ilością miejsca na dysku możemy znaleźć dwa różne dodatkowe opisy. Zazwyczaj dyski są oznaczane dodatkowo literkami SATA (rzadko się to rozwija) lub SSD (solid state drivers). Dyski typu SATA są dostępne z dużą pojemnością – 4, 6 i 8 TB, ale są wolniejsze w działaniu. Kto przy tak dużej ilości miejsca robi często porządek. Nagrywamy, wyrzucamy i tak  w kółko, z czego zostają jakieś śmieci, puste miejsca, a to nie poukładane wpływa na wolniejszą pracę.

Dyski SSD są dostępne w mniejszej pojemności. Nie chcę wchodzić w techniczne zawiłości, ale one inaczej zapisują informacje, co pozwala uniknąć takiej ilości śmieci i pustych miejsc – dzięki temu szybciej działają.

zakup komputera

Dodatki typu DVD

Macie jeszcze w swoich laptopach miejsce na włożenie płyty? Obecnie coraz częściej z takich dodatków się rezygnuje, aby laptopu były jak najcieńsze.

Z dodatków warto zwrócić uwagę, aby laptop miał wbudowany czytnik kart. Przy komputerach stacjonarnych taki czytnik można bez problemu dołożyć.

Karta graficzna

Każda płyta główna ma już wbudowane dodatki związane z grafiką. Jeżeli sprzętu używacie do pisania, Internetu czy prostych gier taka karta – zintegrowana – spokojnie wystarczy.

Jeżeli jednak zajmujemy się np. grafiką, obróbką zdjęć czy chcemy grać w lepsze gry, musimy przy zakupie zwrócić uwagę na kartę graficzną. Te karty mają też swoją pamięć i przy takich wymaganiach dobrze, aby miały jej jak najwięcej. Dobre karty graficzne dają nam możliwość podłączenia minimum dwóch monitorów.

W komputerach stacjonarnych mamy karty dedykowane osobom, które obrabiają filmy. Przy laptopach warto patrzeć na osobną kartę graficzną, jeżeli myślimy o np. obróbce zdjęć, ale nie musimy rzucać się od razu na najdroższy sprzęt. Są laptopy dedykowane dla graczy, które mają super karty graficzne, ale to kosztuje. Poza tym, czym lepsza karta tym laptop jest wolniejszy. Coś musi to chłodzić. Przy komputerach stacjonarnych dźwięk jest mniej upierdliwy i w razie co, jest szansa pomóc przy ochładzaniu.

Taka ciekawostka – wejścia na kartach graficznych zaznaczone na niebiesko to VGA, a na biało DVI.

CO W TAKIM RAZIE WYBRAĆ?

Będzie nudno, ale faktycznie wszystko zależy od naszych potrzeb i tego, ile chcemy wydać na sprzęt.

  • Codzienne użytkowanie.

W tym momencie można kierować się głównie ceną. Większość sprzętu sprosta naszym oczekiwaniu. A nie oszukujmy się, teraz nic nie jest długowieczne.

  • Codzienne użytkowanie z odrobiną grafiki.

W tym momencie warto patrzeć na pamięć oraz kartę graficzną. Też nie trzeba bardzo dużo wydawać, sprzęt z trochę wyższej półki się sprawdzi. Sama taki posiadam i nawet daje radę, a dość mocno przy grafice i zdjęciach laptopa eksploatuję.

Przy tej kategorii lepiej już trochę zainteresować się kilkom technicznymi zawiłościami.

  • Sprzęt do zadań specjalnych.

Musimy się liczyć z wysoką cenę sprzętu. Dobrze też wejść w zawiłości techniczne. Jeżeli chcemy laptop, lepiej kierować się ku tym dedykowanym dla graczy. W innym przypadku lepszym wyborem jest komputer stacjonarny.

Navigate