Zdjęcia do dowolnego wykorzystania

Kto nie marzy o posiadaniu zdjęcia do dowolnego wykorzystania w późniejszym terminie, przy tworzeniu treści. Gdzieś dodać napis, jakąś grafikę, może pociąć na kawałki zdjęcie, skupiając się na detalach. Oglądając przygotowane zdjęcia przez innych do późniejszego wykorzystania, tworząc je, sama zauważam, że jest kilka kluczowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę.

Zwróć uwagę na cień

Przy dodawaniu czegoś do już gotowego zdjęcia musimy zwrócić szczególną uwagę na kąt padania cieni. Najczęściej to właśnie one zdradzają, że przy zdjęciu ktoś manipulował. Dobrym rozwiązaniem jest pomęczenie się na początku i spróbowanie zrobić zdjęcia bez cieni.

Kartka na obrazku została wklejona w programie graficznym. Trochę musiałam się postarać, aby pokazać, jak ważny jest cień, przesadzając z nim i nie dopasowując go do zdjęcia. Starałam się podkreślić, jak ważne jest skipienie się na odpowiednim doborze cieni. Ich zły dobór odrealnia zdjęcie. To też pokazuje, o ile łatwiejsze jest doklejanie czegoś, jeżeli zadba się o zlikwidowanie cienia podczas robienia zdjęcia.

zdjęcia do dowolnego wykorzystania

Jestem ciekawa czy korzystacie z dodawania grafiki na już zrobione zdjęcie. Zawsze warto mieć kilka takich zdjęć w zanadrzu i dobrze by było, aby miały taki sam cień.

Uważaj na biały kolor

Fotografując np. kartkę papieru, możemy zauważyć, że ona w zasadzie nie jest biała. Biały przejmuje, że tak to nazwę, kolor tego, co jest z nim skomponowane. Zazwyczaj biały ma lekki odcień szarości, ale może też wpadać w żółty czy niebieski i  tak dalej. W programie graficznym mamy kroplomierz, którym możemy sprawdzić kolor naszego „białego”. Jeżeli mamy pewność, że dodawany biały (ale nie tylko) obiekt trzeba trochę przyciemnić, łatwiej pobawić się ekspozycją i trochę przyciemnić to, co doklejamy.

zdjęcia do dowolnego wykorzystania

Dla przykładu, na zdjęciu powyżej, nie tylko nie dobrałam „białego” do jaśniejszych jego odcieni na zdjęciu, postanowiłam też nie wklejać idealnie grafiki. Moim celem było pokazanie kontrastu, z którym spotykamy się, kiedy doklejamy coś do zdjęcia.

Szczegóły są ważne

Sama już kilka razy nacięłam się, że nie tak łatwo do np. ramki „włożyć” plakat. Grafika rastrowa przez to, że bazuje na pikselach, czasami utrudnia obrysowanie dokładnie miejsca, gdzie chcemy umieścić grafikę. Warto na zdjęciu zwrócić uwagę na kontrast, co ułatwi selekcję powierzchni. I tak przy białej ramce, dobrze jest w środku mieć czarny kolor, i odwrotnie, przy czarnym kolor biały. Mam tutaj na myśli kontrast pomiędzy kolorami, a nie konkretnie tylko te dwie skrajności.

zdjęcia do dowolnego wykorzystania

W programach graficznych jest coś takiego jak lasso, które samo wybiera obszar, bazując na kolorach. Ta funkcja może nam bardzo ułatwić doklejanie grafiki do zdjęcia, ale trzeba pamiętać, że kontrasty muszą być bardzo dobrze widoczne. W innym wypadku? Narzędzie lassa nie zauważy różnicy w kolorach, odcieniach.

Tnij i obracaj

Nie zawsze chce nam się tworzyć choćby 10 zdjęć do wykorzystania, a co dopiero mówić o ich większej ilości. Zrobienie jednego zdjęcia w szerokiej perspektywie pozwoli nam na późniejsze cięcie na mniejsze. Wtedy z jednego zdjęcia może mieć np. 10 różnych i tylko my o tym wiemy.

zdjęcia do dowolnego wykorzystania

Jedynym minusem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przy takim rozwiązaniu, jest rozdzielczość zdjęcia. Warto na aparacie ustawić ją jak największą, wtedy zdjęcie po pocięciu (i powiększeniu przez to) nie starci na jakości. Korzystając z gotowych zdjęć, też lepiej wybierać do takich zabiegów te, z wysoką rozdzielczością – rozmiar fototapety na ścianę w pokoju.

Negatywna postarzeń

Kiedy dodajemy napis na zdjęcie, które sporo przedstawia, staje się on nieczytelny. Wybierając umieszczenie napisu w miejscu, gdzie jest pusto, napis jest czytelniejszy. Napis w „pusty miejscu” szybciej też przyciąga oko. Tak nie wiemy, na czym się skupić.

zdjęcia do dowolnego wykorzystania

Dajcie znać, czy korzystacie z gotowych zdjęć, tylko coś do nich dodając? I nie piszcie, że trzeba mieć i znać dobrze program graficzny, aby się w to bawić. Zrobić duże zdjęcie do pocięcia i powycinania, i dodania napisów można wykonać nawet za pomocą programów dostępnych on-line.

Zdjęcia do dowolnego wykorzystania

Takie wykorzystanie gotowych obrazków potrafi czasami zniwelować sporo stresu. Czasami mam wrażenie, że dobranie odpowiedniej oprawy graficznej do wpisu jest najtrudniejszą częścią jego tworzenia. Pisząc dzisiejszy tekst, zauważyłam, że mam deficyt uniwersalnych zdjęć do wykorzystania w każdej sytuacji.

Navigate