Zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Aby stworzyć grafikę przyciągająca oko nie potrzeba drogiego programu oraz wrodzonego lub przez kilka lat zdobywanego talentu. Do stworzenia czegoś ładnego, potrzebne są narzędzia i trochę chęci.

Pomyślałam, że fajnie będzie stworzyć poradnik, jakie zdjęcia warto posiadać, aby tworzyć fajne grafiki. Programy online pozwalają nam na dodanie zdjęć z komputera. Można się bawić w tworzenie, nie posiadając magicznych mocy. Jeżeli nie chcemy bawić się w robienie takich zdjęć, bardzo łatwo znajdziemy je w darmowych bankach. Kto podejmuje wyzwanie i zrobi fajną grafikę?

Tło z teksturą

Takie tła wydają się nudne. Co w sobie mają same deski? Ale to właśnie ta nuda sprawia, że są tak wszechstronne i użyteczne. Tekstury fajnie sprawdzają się np. przy plakatach. Dodają głębi. Mogą też sprawić, że szybciej zwrócimy uwagę na to, co jest na nich napisane. Tła z teksturami są fundamentem do budowania projektów w profesjonalnych standardach.

Biała lub siwa ściana może zostać umieszczona, za każdym projektem, dodając mu takiego miejskiego wyglądu. Ściana sprawia, że tło w odbiorze wydaje się zimne. Efekt fajnie sprawdza się w reklamach lub w tle strony internetowej.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Stylizowanie na inną epokę? Teraz mówi się o efekcie vintage. Dodanie tekstury z papieru o kremowy lub żółtym kolorze sprawi, że dana rzecz będzie wyglądała na starszą.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Drewno świetnie sprawdza się przy eksponowaniu produktów, loga oraz projektach oznakowań. Dobrze jest wybierać jasne drewno bez zbyt wielu odcieni oraz sęków, pęknięć itp.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Krajobrazy natury i miasta

Jeżeli nie ma ku temu powodu, nie przepadam za zdjęciami, na których widać człowieka. Fajne są zdjęcia szerokokątne krajobrazu, ale… Fajnie uchwycony krajobraz (nawet zwykłym obiektywem) potrafi dodać dramatyzmu i wielkości do projektu. Zdjęcia tego typu fajnie sprawdzają się na dwóch stronach w magazynach z wyrazistą czcionką, które przedstawiają podróże lub zwykłe życie. Pewnie już sami zauważyliście, że krajobrazy są często używane jako przykładowe zdjęcia w projektach. Z racji czasów, najszybciej można to zaobserwować na stronach internetowych. Używanie już konkretnie zdjęć panoramy pozwala nam na zakrycie dużej przestrzeni jak np. ściana – fototapeta.

Krajobrazy natury dodają projektowi wyrazistości, spokoju. Często są używane jako tło do eksponowania różnych cytatów.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Krajobraz miasta stanowi dobry datek do raportów biznesowych oraz stron internetowych potrzebujących czegoś kreatywnego dla zwiększenia zainteresowania.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Rzeczy na białym tle

Jeżeli zależy nam, daną rzecz wykorzystać do czegoś wycinając ją, unikajmy eksponowania jej na kolorowym tle. Korzystając ze zdjęć z banków, warto zwrócić uwagę na tło, aby praktycznie samo się wycięło. Kiedy robimy zdjęcie, czeka nas trochę zabawy z cieniami, aby łatwo daną rzecz wyciąć.

Bez względu na to, czy szukamy gotowych zdjęć, czy robimy sami, skupmy się na jednolitym tle i dużym kontraście. Wiadomo, że nie chcemy białej rzeczy na białym tle.

Takimi obrazkami można się fajnie bawić np. przesuwając je. Stwarzamy sobie takim zabiegiem pole do dodania napisów. Dobrze wkomponowany obrazek przyciąga oko. Jak już wspominałam, można go łatwo wyciąć i wkleić do innego zdjęcia. Zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafiki jeżeli już się bawimy, warto jedną kopię zapisać w formacie PNG – bez tła. Na przyszłość oszczędzamy sobie czas.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Nie lubię mówić, że najlepiej iść zasadą zdjęcie na bardzo jasnym tle – najlepiej białym – a obiekt bardzo ciemny. Owszem, kiedy przygotowujemy zdjęcia dla kogoś, lepiej wybrać biały. Na własne potrzeby musimy pamiętać głównie o dużym kontraście. Tak sobie też oszczędzamy czas. Program sam, bardzo trafnie, obiekt obrysuje i można usunąć lub zastąpić tło.

Zdjęcia z lotu ptaka

Myślę, że nie muszę temu zagadnieniu poświęcać zbyt wiele miejsca. Nie wiem jak teraz, ale był moment, kiedy zdjęcia z lotu ptaka były bardzo modne i prawie każda osoba coś w sieci publikująca jedno takie zdjęcie popełniła.

O przestrzeni negatywnej pisałam już ostatnio, z resztą robiąc również zdjęcia z lotu ptaka. Jak tam wspominałam, do takiego zdjęcia bardzo łatwo dodaje się tekst, który jest bardzo czytelny. Do przestrzeni na zdjęciu można też dodać coś wyciętego, jeżeli nie mamy szansy zrobić od razu dwóm rzeczom zdjęcia.

zdjęcia przydatne przy tworzeniu grafik

Jasne tekstury

Nałożenie czegoś jako ostatnią warstwę i zmiana krycia to często taka wisienka na torcie. Podrobienie refleksów, jakie tworzą na szybie promienie słońca. Albo malujące się światła „reflektorów” od słońca przysłanianego chmurami. Takie efekty zazwyczaj trzeba szukać po bankach zdjęć. Jeszcze nigdy nie udało mi się zrobić tego typu zdjęcia, aby można było je potem wykorzystać jako ostatni szlif projektu.

Rozmazane lampki choinkowe, czyli efekt bokeh. Dodanie tego do grafik produktowych sprawia, że wszystko wydaje się bardziej naturalne, jakby zrobione za pomocą kamery. To również fajna technika na zmiękczenie obrazu. Rzeczy z dodatkiem światełek wydają się jak z marzeń.

Promienie światła dodają dramaturgii, takiej nadprzyrodzonej jasności, która przyciąga wzrok, kojarząc się z czymś poza ziemskim. Ciepłe, złote światło zmiękcza obraz, co uatrakcyjnia zdjęcia.

– Dzięki teksturom można zredukować ilość światła. Wszystko, co np. betonowe sprawia, że projekt jest chłodniejszy – o czym już wspominałam. Tekstura betonu dodaje współczesnego charakteru.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o zdjęciach typu mocup – produktowych. I tak jak przy robieniu zdjęć z uwzględnieniem negatywnej przestrzeni tutaj, warto dodać do zdjęcia białą kartkę. Tak przygotowane zdjęcie jest świetną bazą do dodania cytatu. Robiąc zdjęcia, nie trzeba sobie wyobrażać, jak coś się w pustą przestrzeń wkomponuje. Łatwiej jest też ułożyć dodatki do kartki. A co chyba najważniejsze, potem nie trzeba się zastanawiać nad kolorem czcionki. Na białym możemy się bawić, tak już trzeba trochę kolory przemyśleć.

Mam nadzieje, że przekonałam Was, że nie trzeba być grafikiem, aby zrobić coś z grafiki. Internet to dużo możliwości – darmowe programy, programy online – nie zawsze trzeba komuś płacić za wykonanie projektu. Odbieram siebie teraz co prawda kilka groszy, przekonując Was, że sami dacie radę zrobić grafikę, ale… Wiem też, że kiedy się zaczyna, każdy grosz się liczy.

Navigate