Jak zmienić zdjęcie w rysunek w Photoshop-ie

Pomyślałam, że fajnie będzie trochę porozmawiać o tym, jak uzyskać różne ciekawe efekty na zdjęciach. Ja po jakimś czasie zachłyśnięcia się wektorami, studzę swój entuzjazm na rzecz rastrów.

Ostatnie kilka lat nie miałam za wiele okazji do fotomontaży. Z powodu niezdecydowania klientów co do wielkości i projektów typu zaproszenia, do pudełek zostałam trochę zmuszona do związku z wektorami. Wróciłam do rastrów i już udało mi się kilka razy zawiesić laptopa – nie dla nich kupowałam sprzęt. Najważniejsze, że znowu robię to, co kocham i mam ochotę podzielić się z Wami tymi prostymi, ale robiącymi wrażenie efektami. Te bardziej skomplikowane rzeczy miałyby pewnie setki tysięcy słów i dziesiątki instrukcji na obrazkach.

WYBÓR ZDJĘCIA DO PRZEROBIENIA

Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń. Możemy pracować na takim zdjęciu, na jakim chcemy. Aczkolwiek, zwłaszcza na początek, lepiej wybierać proste do obrysowania kształty albo pojedyncze, niebędące częścią czegoś większego. Polecam wybieranie zdjęć – sama wolę się na takich skupiać – na których nie dzieje się za dużo. Najlepszą poradą przy wyborze jest zabawa i samodzielne sprawdzanie, czy do danego zdjęcia pasuje nam przerobienie go na rysunek.

OBRYSOWYWANIE OBIEKTU

Najlepiej wybrać do obrysowania Pióro. Dzięki temu narzędziu tworzymy punkty przy każdym kliknięciu. Możemy najpierw skupić się na prostych liniach, a następnie je połączyć. I tak aż obrysujemy cały obiekt.

Następnie z menu wybieramy Konwertowanie punktów, który znajdziemy poprzez przytrzymanie ikonki z Pióro, aż pokaże się dodatkowe menu. Przy pomocy Konwertowanie punktów możemy nasze linie dostosować do obrysowywanego obiektu. Wystarczy kliknąć jakiś punkt i zacząć go przesuwać. Z każdego takiego punktu (takiej kotwicy) mamy możliwość zmiany ustawienia, zakrzywienia naszej linii.

zdjecie rysunek photoshop

Dzięki Konwertowanie punktu zyskamy bardziej precyzyjny obrys i unikniemy niepotrzebnych nerwów przy np. wyginaniu linii od razu.

zdjecie rysunek photoshop

TWORZENIE WARSTWY OBRYSUJEMY

Kiedy mamy już gotowy obrys, tworzymy nową warstwę. Możemy ją utworzyć, wchodząc w Menu → Warstwy → Nowa warstwa. Dobrym pomysłem jest zmiana nazwy nowej warstwy. Jeżeli planujemy robić większy projekt, gdzie tych warstw będzie więcej – łatwo się pogubić.

Kolejnym krokiem jest zmiana naszej ścieżki w obrys rysunku. Przed tym zabiegiem warto wybrać sobie, w jakim kolorze obrys ma zostać zrobiony i jak gruba ma być linia. Do zrobienia obrysu możemy użyć narzędzia np. Pędzla i tak zmieniamy wymienione parametry – głównie grubość linii. Kolor możemy zmienić w panelu głównym na dole.

Po określeniu tych parametrów wyłączamy warstwę tła (klikamy na ikonce z okiem) co pozwala nam zobaczyć, jak dokładnie wygląda nasz obrys. Teraz czas na obrysowanie linii.

zdjecie rysunek photoshop

zdjecie rysunek photoshop

 

Kiedy mamy już gotowy obrys, zostawiamy nową warstwę aktywną i przechodzimy do Ścieżka robocza. Możemy znaleźć tę opcję w Menu → Okna → Ścieżka. Tam zobaczymy, że Ścieżka została utworzona. Na monitorze zobaczymy, że nasz obiekt jest szarym prostokątem.

Następnie klikamy prawym przyciskiem myszki na obrys i wybieramy Obrysuj ścieżkę. Wyskoczy nam okienko, na którym musimy się upewnić czy wybraliśmy Pędzel i potwierdzamy.

zdjecie rysunek photoshop

DODAWANIE DETALI

Mamy już stworzoną podstawę, ale musimy jeszcze dodać jakieś detale. Każdy z nich będzie nową warstwą i nową Ścieżkę. Dzięki temu możemy wszystko lepiej kontrolować.

Nie wiem, czy zauważyliście moje nazwy warstw. Pamiętam czasy nauki programu, kiedy projekty miały 20 albo i więcej warstw. Jakie miały nazwy? Warstwa 1, warstwa 2 i tak dalej. Potem sporo czasu spędzałam na odnalezienie tego, co mnie interesuje. O łączeniu tych warstw w grupy, wtedy nawet mi się nie śniło. Był bałagan, ale ważne, że efekty robiły wrażenie.

DODAWANIE FILTRA

Po skończeniu zabawy z tworzeniem obrysu przyszedł czas na powielenie warstwy tła. Przechodzimy do warstw, na której mamy obrys naszego rysunku i klikamy na niego prawym klawiszem myszki. Z menu wybieramy Utwórz zaznaczenie. Program wydzieli nam obiekt, który nas interesuje i tylko na tym obszarze zostaną wprowadzone zmiany z użytego filtra. W innym wypadku całe zdjęcie stanie się obrazkiem.

Teraz przechodzimy do Menu → Filtry → Galeria filtrów. Pokaże nam się ono ze wszystkimi filtrami, które mamy do wyboru w programie. Oraz podglądem zdjęcia. Wybieramy Wycinanka z Artystyczne. Po prawej stronie mamy suwaczki, które umożliwiają nam dostosowanie efektu do naszych oczekiwań. Do swojego zdjęcia zastosowałam Liczba poziomów 7, Prostota krawędzi  5 oraz Dokładność krawędzi 2. Jeżeli podoba nam się efekt, zatwierdzamy.

zdjecie rysunek photoshop

Efekt naszego obrazka możemy powielać. Dodawać przerobione warstwy, aby zmienić kolor lub nasycenie i wszystko inne, co wpadnie nam do głowy.

zdjecie rysunek photoshop

Miałam nadzieje, że w podsumowaniu napiszę Wam, że w GIMP-ie sprawa przeróbki wygląda analogicznie. Nie wygląda! Miałam dodać tutaj kroki pokazujące, jak to osiągnąć w nim ten efekt, ale to dla mnie doga przez mękę. Wiem, że mamy post, ale czy ja mam aż tak pokutować?

W GIMP-ie ostatnio bawiłam się, jak miałam nagrany system Linux – było to sporo lat temu. Nagrałam go co prawda teraz, specjalnie dla tego i podobnych wpisów, ale… Dla mnie jest on czarną magią. Choć z drugiej strony Photoshop dla mnie był tak samo skomplikowany kiedyś.

Co jest podobne w obu programach? Na pewno tworzenie i modyfikacja ścieżki – taka podstawa. W GIMP-ie nie udało mi się znaleźć żadnych odcięć, przecięć czy czegoś podobnego, ale kiedy obrysowałam obiekt i zrobiłam z niego zaznaczenie – tylko na tym obszarze zastosował filtr. Na marginesie, tak samo można zrobić to w Photoshop-ie (przecież nikt nam nie zabroni ułatwiania sobie pracy). GIMP ma za to bardziej intuicyjny wybór filtrów. Jest tam np. filtr podpisany jako efekt farb olejnych czy rysunek.

Jestem ciekawa czy znacie te programy i czy bawiliście się w nich. Koniecznie dajcie znać.

 

 

Navigate