Jak dbać o sukulenty, moja kolekcja roślin dla leniwych

Moja przygoda z sukulentami zaczęła się w szkole średniej. Szukając sposoby na wyleczenie trądziku, znalazłam poradę, aby zmiany skórne przecierać sokiem z aloesa. Wtedy nie trzeba było długo namawiać mnie do nowych sposobów, poszłam więc zamówić jedną roślinkę do kwiaciarni.

Zanim jeszcze zakupiłam aloes, wpadła mi informacja, że dopiero minimum 3-letnia roślina ma lecznicze właściwości. Zaczęłam więc szukać informacji jak dbać o sukulenty. Przed zakupem aloesu nie interesowałam się, jakie rośliny zaliczają się jeszcze do tej rodziny. Okazało się, że już od dawna posiadałam jeden sukulent – tzw. drzewko szczęścia. Przyznaję, że nie zauważam, aby było ono przyzwyczajone do braku wody. Kwestia tego, że roślina magazynuje wodę na „ciężkie czasy”, też wydawała mi się obca, kiedy patrzyłam, jak drzewko marnieje.

Jak dbać o sukulenty?

Sukulenty są dość odporne na zaniedbania (nie widziałam tego po drzewku) oraz łatwe w uprawie. Rośliny z tej grupy radzą sobie z kilkoma tygodniami bez podlewania. Sama nie próbowałam ich przesuszać do tego stopnia, kiedy pomarszczą im się liście. W teorii roślina po podlaniu szybko dochodzi do siebie. Nie sprawdzałam, kiedyś kaktusa zasuszyłam.

Podlewanie

Sukulenty nie lubią częstego podlewania. Nie lubią, kiedy ich podłoże jest cały czas mokre, warto pozwolić dość dobrze wyschnąć ziemi w doniczce. Ilość wody jak u większości kwiatów zależy od wielkości doniczki, czasu miedzy podlewaniami oraz pogody. Czytając te informacje, trafiłam na wytyczne względem kaktusów. Nie poleca się ich podlewać od końca września do kwietnia. Powinny też stać wtedy w temperaturze 12 – 15 stopni. Pytam, dlaczego w takim razie mój kaktus usechł?

Z własnego doświadczenia. Bez względu na pogodę i wielkość doniczki aloesy w moim domu są podlewane  raz w tygodniu. Nie sprawdzam, jak jest w nich ziemia. Nadal rosną.

Ustawienie

Sukulenty najbardziej lubią nasłoneczniony parapet, balkon lub szklarnię. Rośliny z tej grupy  lubią światło, ale nie ostre. Z tego, co przeczytałam, nie lubią cienia. Utrudnia on ich wzrost i kwitnienie, sprawia też, że są mniej odporne na choroby.

Z własnego doświadczenia. Mówiąc o aloesach – nie lubią ostrego światła. Mam kilka doniczek od strony wschodniej, w pokoju przysłonięte okna – wymuszony cień. Nie zauważyła, aby działo to na ich szkodę, wręcz odwrotnie. Mam też aloes od strony zachodniej. Rośnie lepiej i szybciej, kiedy większość dnia jest pochmurna.

Przesadzanie

Sukulenty z tego, co przeczytałam, przesadza się dopiero wtedy, kiedy przestaną mieścić się w doniczce. Wiadomo, jak każde inne kwiaty, ziemię wymieniamy na nową. Najlepszym czasem na przesadzanie – standardowo – jest wczesna wiosna.

Z własnego doświadczenia. Z tzw. drzewkiem szczęścia trzeba uważać. Każde przesadzanie odchorowuje, ale potem robi się ładniejsze. I moje kochane aloesy, których żadne zasady nie obowiązują – poza nową ziemią.

Moja kolekcja sukulentów

jak dbać o sikulenty

jak dbać o sikulenty

Kiedyś kpiłam aloes i przez to, jak łatwy jest w hodowaniu, zostałam jego fanką. Nie będę straszyć swoją całą kolekcją. Spokojnie mogę iść je sprzedawać. Odnóżki przy dużych aloesach mają już po dwa lata jak nie nawet trzy. Gorzej u mnie z tzw. drzewkiem szczęścia.  Nie wiem, może za bardzo chucham i dmucham na nie.

Navigate