Jak wyostrzyć zdjęcia – nieoczywisty poradnik z wędką

Często szukamy pomocy jak wyostrzyć zdjęcie, kiedy fotografia jest dość mocno poruszona. Niestety, ale każda metoda w tym momencie nas zawiedzie.

Najlepsze efekty osiągniemy na tych zdjęciach, na których poruszenie czy rozmycie widać dopiero po lekkim powiększeniu. Jeżeli patrzymy na zdjęcie z odległości pół metra i widać, że jest nieostre – może się nie udać tego naprawić. Jeżeli bardzo zależy nam na zdjęciu, można spróbować zrobić jakiś niebiesko-czerwony trójwymiar lub efekt jak z horroru.

Zapomnijmy może jednak o ekstremalnych pomysłach i poznajmy aparat. Lepiej unikać, minimalizować efekt poruszonych czy rozmazanych zdjęć już na etapie ich robienia. Pamiętam swoje początki z nowym aparatem i pierwsze zdjęcia z koncertu. Jedyne co pomogło zdjęcia uratować to czarno-biały efekt i nałożenie jakby białych prześcieradeł na postacie.

Kiedy wyostrzenie zdjęcia to gwarancją sukcesu?

  • Chcemy podkreślić detale.
  • Ostrość zgubiła się przy zmniejszaniu zdjęcia.
  • Jeżeli rozmycie wiadać dopiero przy lekkim powiększeniu.
  • Kiedy ostrość zgubiła się przy eksportowaniu zdjęcia do formatu JPEG lub ponownym jego poprawianiu po zapisaniu.

Ważnym aspektem jest jeszcze to, gdzie, w czym chcemy zdjęcie wyostrzyć. Inny efekt osiągniemy na plikach RAW. Inaczej zachowają się zdjęcia w formacie JPEG ratowane w programie na komputerze, a inaczej w aplikacji na telefonie.

Jak wyostrzyć zdjęcia w LIGHTROOM

Po pierwsze odsyłam was do wpisu o 4 podstawowych suwakach w Lightroom. Jeżeli rozmycie, poruszenie jest widoczne dopiero po dokładnym przyjrzeniu się z bliska – ratunkiem może być światło i cień.

Zazwyczaj wystarczy zabrać trochę białego, dodać światła i dodać czarnego oraz cienia. Zdjęcie automatycznie się wyostrzy przez dodanie głębi.

jak wyostrzyć zdjęcia: highlights, shadows, whites, blacks

Kolejna rzecz, już bardziej oczywista, czyli suwak pozwalający na wyostrzenie krawędzi. W połączeniu z zabawą światłem i cieniem możemy uzyskać pseudo HDR i zamierzony efekt z błędu.

jak wyostrzyć zdjęcia: sharpening

Można też dodać trochę ziarnistości do zdjęcia. Robimy zdjęcie tak, aby go uniknąć i wychodzi nieostre, a ja każę teraz dodać to dodać. Delikatny efekt szumu na zdjęciach potrafi zatrzeć dla naszego oka granice w nieostrych miejscach.

Warto też przyjrzeć się poszczególnym kolorom, jak ze sobą współpracują. Zmiana koloru np. pomarańczowego na wpadający w czerwony może też zatrzeć lekkie nieostre granice. Nasycenie koloru może pomóc naprawić sytuację.

jak wyostrzyć zdjęcia: zmiana koloru

W sumie tytuł powinien być „jak wyostrzyć zdjęcia w formacie RAW”. Przez to, że RAW-y mają zapisane o wiele więcej informacji, dają więcej możliwości na ratunek, ale… Nic nie jest zero jedynkowe.

Jak wyostrzyć zdjęcia w PHOTOSHOP

Tym razem nie będę się upierała nad zmianą tytułu na jednoznacznie wskazujący format JPEG. Tutaj trzeba rozgraniczyć czy zdjęcia ratujemy na komputerze, czy w aplikacji. Photoshop to taki synonim komputera.

W większości programów szukamy zakładki Filtry i tam mamy wyostrzenie. Do wyboru do koloru, w zależności od pomysłu twórców programu.

W przypadku programu Photoshop mamy do wyboru:

  • Filtr → Wyostrzenie → Maska wyostrzająca

jak wyostrzyć zdjęcia: maska wtostrzająca

  • Filtr → Wyostrzenie → Inteligentne wyostrzenie

jak wyostrzyć zdjęcia: inteligentne wyostrzenie

Osobiście częściej sięgam po drugą opcję. Mam wrażenie, że ona wyostrza każdą krawędź w takim samym  stopniu. Do wyboru mamy jeszcze też narzędzia, które dostosują za nasz wszystko czyli: Silniejsze wyostrzenie, Wyostrzenie, Wyostrzenie krawędzi.

Na plikach JPEG też można pobawić się na pseudo HDR – wyostrzenie plus np. jasność i kontrast. Znowu mamy zabawę światłem i cieniem, z tym że mamy trochę więcej ograniczeń.

Przy formacie JPEG można spróbować zabawy z monochromatycznością np. odcienie szarości. Specjalnie omijam nazywanie tego czarno-białą fotografią – to zupełnie inny kaliber.

  • Obraz → Dopasowania → Czarno-biały

jak wyostrzyć zdjęcia: monochromatyczność

Do znudzenia powtórzę, że znowu bazujemy na grze światła i cienia.

Jak wyostrzyć zdjęcia ONLINE i w APLIKACJI

Przyznaję, że nie jestem na bieżąco z narzędziami online. Widzę jednak sporą ich przewagę nad programami i nie o cenę mi chodzi.

Edytory online są z założenia pisane pod konkretne formaty plików. W tym wypadku oczywistym jest, że chodzi o JPEG. Znając technologię tego formatu, można zaprogramować edytor tak, aby dawał lepsze efekty.

Analogiczna sytuacja jest z aplikacjami. Wiadomo, że aparaty w telefonach zapisują zdjęcia w formacie JPEG i nie ma po co skupić się na innych formatach podczas pisania programu. Dlatego w aplikacji wyciągniemy więcej z pliku JPEG. Zdjęcie też nie traci tak na jakości. Ja jestem za każdym razem zaskoczona, ile można wyciągnąć ze zdjęcia, które w programie skazałabym na porażkę.

Nie muszę przeglądać wszystkich wpisów, aby umieć wskazać jeden, gdzie zdjęcia są ratowane na siłę. Nie podlinkuję tego wpisu, nie jestem samobójcą, ale… Jeżeli na zdjęciu rozmazanie czy poruszenie wynosi 1 milimetr – nawet nie ma się co przejmować, do uratowania powyższymi sposobami. Przy 2 milimetrach większość zdjęć da się uratować. 3 milimetry i więcej – lepiej złożyć rękawicę. Można walczyć, ale potem, tak jak u mnie, może się skończyć niestrawnością. Tamte zdjęcia czekają na podmiankę, ale na razie są przypomnieniem dla mnie, że powyższe metody nie zatuszują źle ustawionego aparatu przy ich robieniu.

Jestem bardzo ciekawa, jak wam się podoba poradnik w takich klimatach. Wiem, że mógłby to być typowy tutorial – zrób to i to, a zdarzy się cud, ale… Jestem zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Lepiej poznać swój aparat, a zdjęcia wyostrzać tylko dlatego, że sprzęt nie widzi czegoś tak, jak widzieliśmy to my.

Dajcie znać, co myślicie o tego typu poradnikach. Jak to było jeszcze z jednym powiedzeniem? Nie daje się ryby, tylko wędkę, nie? Typowy tutorial – krok po kroku – byłby zdecydowanie rybą.

Navigate