Olej kokosowy, król nie tylko w kuchni, ale i kosmetyczce

Olej kokosowy zdobył uznanie nie tylko w kuchni, ale również w zabiegach pielęgnacyjnych. Okazał się jednym z najbardziej uniwersalnych kosmetyków. Ciężko w skrócie opisać jego wszystkie zastosowania oraz właściwości.

Olej kokosowy w kosmetyczce

Wzmocni paznokcie, zadba o skórki

Olej kokosowy dzięki swoim nawilżającym właściwościom dobrze radzi sobie z suchymi skórkami paznokci. Dzięki nawilżeniu słabe paznokcie staną się twardsze. Olej można trzymać na dłoniach jak krem, przez około 10 minut zabezpieczony bawełnianą rękawiczką, albo… Co wieczór wcierać niewielką ilość w paznokcie i skórki.

Peeling

Olej, w szczególności kokosowy, jest dobrą bazą peelingu. Dodając do niego cukier, sól lub fusy z kawy nie tylko pozbędziemy się martwego naskórka, ale również nawilżymy skórę.

Serum na końcówki włosów

Zamiast kupować drogie specyfiki zabezpieczające końcówki  włosów przed zniszczeniem wystarczy wetrzeć w nie niewielką ilość oleju kokosowego. Olej kokosowy może zastąpić też żel lub lakier, który ma poskromić niesforne kosmyki. Wystarczy przegładzić włosy z jego niewielką ilością na rękach.

Olej na włosy

Przy tym punkcie dowiedziałam się o cennych właściwościach oleju kokosowego. Olej można nakładać na wilgotne włosy, pod czepek i ręcznik. Olej kokosowy, jak i inne, można też nałożyć na włosy suche przed myciem. Najbardziej lubię tę metodę. Olej  nakładam na około godzinę, potem dokładnie zmywam. Podobno włosy wosokoporowate (takie posiadam) za kokosem nie przepadają. U siebie jednak nie zauważyłam, aby puszyły się bardziej czy wysychały po tak krótkim czasie trzymania oleju.

Sposób na łupież

Olej kokosowy dzięki swoim kwasom tłuszczowym pomaga w walce z łupieżem. Wystarczy przed każdym myciem wetrzeć jego niewielką ilość w skórę głowy. Olej ma też przewagę nad szamponami przeciw łupieżowymi. W porównaniu do gotowych specyfików nie spowoduje szybszego zmywania np. farby z włosów.

Balsam do ust

Zdarzyło mi się wiele razy nakładać olej kokosowy na usta. Nawilża lepiej niż niejeden gotowy balsam. Olej warto nakładać na noc. Usta rano są idealnie nawilżone i każda pomadka na nie nałożona wygląda perfekcyjnie.

Demakijaż

Olej kokosowy sprawdza się świetnie przy usuwaniu makijażu. Wystarczy zwilżyć płatek kosmetyczny i nanieść na niego odrobinę oleju. Kokos poradzi sobie nawet z wodoodpornymi kosmetykami, nie podrażniając przy tym nawet delikatnej skóry wokół oczu. Olej rozpuszcza szybciej makijaż i pozostawia skórę dobrze nawilżoną.

 

Korzystać z oleju kokosowego w inny sposób niż tylko w kuchni?

Olej kokosowy nadaje się też jako krem do i po depilacji (skóra nie jest podrażniona), może też zostać bazą do zrobienia pasty do zębów, jest też ciekawym rozwiązaniem na naturalny antyperspirant.

Navigate