Skróty klawiszowe Lightroom

Lightroom jak każdy inny program ma swoje skróty na klawiaturze. Jestem ciekawa, czy wiecie, ile można ich tam w sumie policzyć.

Powiedzieć, że tysiąc to trochę przesadzić, ale… Znalazłam listę 500 skrótów klawiszowych w Lightroomie. Z takiego ogromu nawet ciężko wybrać to, co nas najbardziej interesuje. Lista, którą możemy znaleźć w programie, liczy sobie jakieś ponad 40 pozycji. Co ciekawe, w zasadzie wystarczy nam połowa z tego i praca idzie o wiele szybciej, a nawet są na tej okrojonej liście nie zawsze potrzebne bajery.

Skróty klawiszowe Lightroom

Czas na listę skrótów, którą używam na co dzień i kilka słów wprowadzających. Osobiście korzystam z Lightrooma na systemie Windows. Z MAC-kiem nie mam za bardzo nic wspólnego, ale starałam się znaleźć jakieś klawisze jakie się w nim używa, aby otrzymać te same efekty.

Na pierwszy ogień same literki. Zastanawiam się, czy jeszcze w jakimś innym programie można wywołać coś pojedynczym klawiszem. Jeżeli nawet, lista do za długich nie należy.

 • V → zmienia zdjęcie z kolorowego na czarno-białe, po powtórnym kliknięciu odwracamy ten efekt. Opcja do znalezienia w panelu po prawej stronie.

skróty klawiszowe Lightroom: v - zmiana na czarno-biały

 • R → zmiana wielkości zdjęcia, obracanie go, czyli – … Też w panelu po prawej stronie.

skróty klawiszowe Lightroom: r - zmiana wielkości, obrót

 • G → przenosi nas automatycznie do Library, co możemy znaleźć w górnym pasku w programie.
 • E → pokazuje większe zdjęcie, które mamy zaznaczony w Library (naszej bibliotece).

skróty klawiszowe Lightroom: g i e - library

 • L → wszystko za wyjątkiem zdjęcia chowa się w cieniu lub znika w zupełnej czerni. Na poglądzie efekt na systemie Windows. Kiedyś mi wpadło, że MAC oferuje tylko przyciemnienie, ale nie mam jak sprawdzić.

skróty klawiszowe Lightroom: l

 • D → przejście do Develop, czyli miejsca ze wszystkimi możliwościami obróbki zdjęć.

skróty klawiszowe Lightroom: d - develop

 • Q → narzędzie, które pozwala nam na usuniecie czegoś ze zdjęcia. Można znaleźć w panelu po prawej stronie.

skróty klawiszowe Lightroom: q - np. wymazywanie niechcianych przedmiotów

 • Y → w szybki sposób otrzymujemy obok siebie widok oryginalnego zdjęcia i przerobionego. Możemy to również wywołać po kliknięciu w ikonkę z X i Y pod zdjęciem.

Literki się skończyły, ale warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej opcji.

 • \ → po nacięciu mamy podgląd na oryginalne zdjęcie. Ponowne naciśnięcie przywraca wszystko to, co na zdjęciu zmienialiśmy. Taki inny podgląd efektu przed i po obróbce.

Koniec płaskich terenów, czyli zaczynają się schody, znaczy różnice między systemami. Niestety nie mając MAC-a, nie mogę wszystkiego sama sprawdzić. Mogę opierać się tylko na tym, co znalazłam dlatego kilka skrótów wolę pominąć.

Jeżeli chcemy, aby z danej sesji zdjęcia miały taką samą, bądź podobną obróbkę są dwie drogi do ułatwienia sobie zadania. Można oczywiście wyprowadzać dla kolejnych zdjęć wszystko ręcznie, ale to zajmuje dużo czasu. Kiedy obrobimy jedno zdjęcie, możemy stworzyć sobie na jego podstawie tzw. preset i zastosować go na kolejnych zdjęciach. Można też sobie wszystkie lub tylko wybrane elementy skopiować, bez ich zapisywania w postacie preseta.

 • Ctrl + Shift + C → pokazuje nam się spis wszystkich opcji, a zaznaczone są te, które zmieniliśmy. Możemy to tak zostawić lub odznaczyć coś przed zatwierdzeniem poprzez klikniecie Copy. (MAC – CMD + C)
 • Ctrl + Shift + Z → po przejściu na kolejne zdjęcie i kliknięciu tych klawiszy, zostaną automatycznie wprowadzone skopiowane zmiany. (MAC – CMD + P)

W programie Lightroom działa również coś takiego jak cofnij. I tak na Windows jest to Ctrl + Z, a na MAC – CMD + Z.

Jedną opcję lubię w szczególności, kiedy obrabiam zdjęcia na blog. Czasami ciężko wyobrazić sobie, jak to, co zrobimy, będzie wyglądało finalnie – po publikacji. Na blog dodaję większe zdjęcia, które są prezentowane na białym tle.

 • Shift + Tab → i nagle widzę tylko zdjęcie na tle, które ustawiłam sobie w programie.

skróty klawiszowe Lightroom: shift + tab - ukrywanie wszystkich paneli w koło zdjęcia

Lightroom pozwala na wybór spośród 5 różnych opcji kolorystycznych, na jakich widzimy zdjęcie. Automatycznie uruchamia się szare, ale… warto je zmienić, kiedy np. chcemy coś publikować na białym tle. Białe tło pod zdjęcie przydaje się też wtedy, kiedy chcemy właśnie bardziej wyciągnąć biały ze zdjęcia. Czarny przydaje się przy pracy nad cieniami.

Co prawda lista tego nie pokazuje, ale mogę powiedzieć, że używam 15 skrótów klawiszowych Lightroom. Chociaż nie powiedziałam o najważniejszym. Można oczywiście poszukać sobie listę wszystkich skrótów. Na początku pisałam wam, że znalazłam 500. Jak z tego wybrać, powiedzmy 20?

 • Ctrl + / → pokazuje nam listę wszystkich najważniejszych i przydatnych skrótów w programie. (MAC – CMS + /)

skróty klawiszowe Lightroom: ctrl + / - ściąga ze skrótów na klawiaturze

Muszę się przyznać, że jeżeli mam sporo zdjęć do obróbki, ale baza ma być zawsze ta sama – tworzę preseta. Nie szkodzi, że to trochę jakby chcieć zabić komara strzelając do niego. Łatwość tworzenia tego i usuwania zwycięża nad lenistwem kopiowania i wklejania. Poza tym tak też jest łatwiej, jeżeli nie obrabiam wszystkich zdjęć od razu. Po co zawracać sobie głowę, że muszę wrócić i coś skopiować? Mam zapisaną formułkę, którą po skończonej pracy usuwam.

Jestem ciekawa czy korzystacie z Lightroom. Jeżeli tak, jakie skróty klawiszowe Lightroom używacie.

Navigate